Kontakt

Rybaření je fajn zábava i užitečný koníček.

Rybu kterou nesežereš můžeš i pustit, ona stejně nakonec chcípne.

Mírná masařina v mezích zákona neškodí po malých dávkách v jakémkoliv množství.

Všechno co jste chtěli vědět o masařích a báli jste se zeptat, se zde dozvíte.

XYZBaits na trhu

Obor kaprařiny se pomaličku ale jistě nasycuje a brzy začnou krystalizovat krystaly nového chemického prvku Kaproláskoidum, konečně se dozvíme v jaké soustavě se ten koncentrovaný kapr ukáže(bude šesterečná jako H2O a jako má strukturu uhlík v diamantu?).

 Název firmy produkující krmiva pro kaprovité ryby se obvykle tvoří Jméno/zkratka zakladatele+ Baits(např. HliníkBaits ..atd). BojlízBaits KoulísBaits HexaBaits(produkuje šestihrané bojlíz) patří do zvláštní kategorie. Solar, Mainline atd vznikly jako název firmy a prostě se o nich už ví že dělají Baits pro kapry.

Zatím neobsazenou část trhu se snaží uchvátit firmy PloticBaits(bojlíz určené na trofejní plotice), HrouzkoBaits(Bojlíz na trofejní hrouzky), OuklejBaits(trophyoukleje se taktéž dají lovit na mikroBojlízBaity-plovoucí). ChubBaits(bojlíz na tlouště). KarasBaits(bojlíz speciálně vyvinuté pro velké karasy obecné i stříbřité) a ihned po prosazení moderních trendů na pstruhovkách bude založeno SalmonidBaits´(oni trofejní lipani i pstruzi v revírech plavou ale muškaři ani vláčkaři je prostě neumí chytit).

Dokonce ani firmy z úplně jiných oborů nezůstaly pozada a vrhly se ukrojit si svůj kousek koláče: například firma BetonBaits produkuje vyjímečně odolné bojlíz z mixu 50:50(50 dílů cement + 50 dílu strouhanka- bezvaječné)- velcí kapři milují křupnutí kuličky CheewyPortland. Kapři před snáškou a po snášce potřebují vysoké množství minerálů a pro tyto příležitosti produkují obohacené bojlíz o vápník CalciBojlís(obsah KapříhoVápna doporučený dietologem na 15-30procent- třicetiprocentní bojlíz je označeno jako HiCalcium, 15ti procentní jsou LowCalcium), kapříVápno se těží na jedinečné lokalitě v jediném lomu na světě ..a proto se jedná o nedostatkovou prémiovou a zlatem vyvažovanou přísadu, vyhýbejte se levným nekolkovaným padělkům bez puncu pravého kapříhoVápna !!! CementBaits dosahuje na desetidílné Ričwortovy stupnice pro měření tvrdosti bojlíz trojciferných hodnot.

Enzymatické procesy probíhají všude možně a proto přišla jako vichřice nadějná firma SeptikBaits(s výrobky UrbanShit,  JZDShit(kraví vepří a drůbeží enzimaticky přírodně upravené krmení- kapry velmi snadno stravitelné a podporující kaprům chuť k jídlu- extrémně urychluje kaprům trávení)), firemní barva bojlísků je hnědá a plastové rukavice přidávají ke každému balení. Firma KafilerBaits se spojila s pohřební službou a zajišťuje kaprařské pohřby (kaprař projde zařízením na přeměnu v nástrahu a může kolovat v kaprech i v posmrtném životě, příbuzní dostanou exkluzivní balení 5ti kil bojlísů v truhlovitém obalu/urně s výběrovým dekorem(mahagon bříza Javor)  pro pozůstalé kapropřátele na rozlučkový rybolov na oblíbeném revíru(častokrát na stále rozkrmeném fleku kde kaprař vydechnul naposledy, bivak a lehátko lze pohřbít klasicky. (Poznámka redakce: v budoucnosti bude firma KafilerBaits čelit podezdření z rozpoutání epidemie nemoci Šílených kaprů a polibkem přenosné KapříChřipky H5N1K70 která si vyžádá mnoho a mnoho lidských životů).

Zakladatel firmičky ZwerimexBaits nám dokonce poskytl odpověď na otázku Jak vznikla vaše firma?: pan Zvěřina povídá: no tož to bylo tak. Častokrát se nám zkazilo nějaké to krmení pro zvířátka, veterina nám prošlé krmení nařizovala zlikvidovat za nemalý peníz ... a tak nás jednou s kamarádem napadlo, zvířatům se to zkrmit nedá, co kdyby sme to házeli do vody a ještě za to dostanem zaplaceno? Tak sme z jednoho pytle plesnivých granulí semleli bojlízMix, přidaly nějaký záprdky(kúli aminokyselinám čož kapry přitahuje)... testéra nám udělal Jojza odvedle z vesnice(on už měl nějaký šupíky nafocený) tak sme tam připsaly, že to ulovil na GranulPapagájBojlíz a objednávky sme nestíhaly vyřizovat takže včil už tam občas musíme mlít aji neprošlý krmivo což prodražuje výrobu. Edici Dipů rozmícháme v jogurtu nějaký ten exotický exkrement od svěřenců- na jaro frčí česnekovej DYP Chřestýší bobek a esenciální olej z kůžičky Gekona. Víte von je kapr taková chytrá ryba, že pozná co mu ve stravě chybí,..no a my mu to dodáme. A pane Zvěřina jíte vůbec kapry?: no od těch dob co vím čím je krmíme, tak jsem je jíst přestal, pro jistotu. Raději si dáme pěkný filet z pangasuise.

Přínos firmy Mek Donalds pro kaprařinu byl přelomový.. speciální kalorické bomby CarpBurgerBaits pomohli prolomit kapří rekord přes magických 50kg u šupináče a 80kg u lysce. A pak že to prý bez hormonů feromonů a chemie nejde, jde to, když se chce tak všechno jde, vše čistě na přírodní bázi. Genová laboratoř DonaldBaits již pracuje na GMO verzi kapra BigMekKárp, který dosáhne hranice 100 kg v pátém roce života, uniklé exemláře pravidelně zpestřují adrenalinem letní koupání lidem v Máchově jezeře , počet obětí zatím nebyl až tak vysoký a bude jistě vysoce vyvážen zážitky při zdolávání těchto nových sportovních objektů v budoucnu.

Očekává se nástup specializované firmy na malé kapry ... NásadákBajts, která se prosadí po schválení zákonu o certifikaci krmiva pro výkrm násadáků, jediné licencované povolené krmivo bude od této firmy. Cedulka použité krmné směsky bude zatlučena do země při výsadbě kaprů do revíru, hned vedle prodejního automatu s balíčky krmení. Po zaslání SMS s kódem NAcoMamChytat a čísla revíru obdržíte Sms kdy kolik a jakých kaprů bylo vysazeno a jaký druh krmiva si musíte sehnat. Premium SMS s vyšší sazbou kód KamMAmJitChytatKapry KodRegionu bude obsahovat informace kdy kam a kolik kaprů se doveze v nejbližších dnech (tajné termíny dosypávání).

PPS: Hledám pro letošní kapří sezónu sponzora za kterého bych mohl chytat jako TESTER, především bych rád testoval neodolatelné rychlochytací bojlíz, které žádný kapr nedokáže vyplivnout. Zatím chytám zdarma za KuKuBaits.
Zašlete mi kilové balení vašeho bojlísu: testovací podmínky účinosti budou pro všechny stejné: přijdu ráno k vodě, nahážu půl balení kuliček do vody, na dva pruty nastražím na jeden návazec vaše bojlíz, na druhý návazec 3 zrnka kukuřice ..a budu měřit čas za jak dlouho se na vaši kuličku chytne kapr a spočítám koeficient relativní úspěšnosti vůči kukuřici. Pokud se nechytne žádná ryba do 6ti hodin od nahození tak bude naúčtován poplatek 180Kč za zmařený čas.Pakliže  se chytne ryba pouze podmírová poplatek se snižuje na 80Kč, pakliže bude ryba nadměrečná(kapr 45cm a větší) a nehájená doplatek je nulový. Pakliže se na vaši nástrahu uloví ryba nadstandartní (kapr 60cm a více), tak vám zdarma zašlu propagační fotografii pro použití k reklamě - standartně fotím rybu ve třech pozicích:
FotoFormát K1 - ryba oškrabaná s přiloženým metrem prutem a vaším balíčkem bojlíz,
FotoFormát K2 - ryba na firemní igelitce s balíčkem bojlís(ryba bude spát).
FotoFormát K3 - ryba oškrabaná při pouštěcí fotce ... jak odplouvá do hlubin(ryba jištěna háčkem v tlamičce aby neodplavala definitivně). nápis Plave zpět a podobně lze dodatečně doplnit ve fotošopu.

Průměrná známka: 4,17

Komentář ke článku (10)

Proč musíme pouštět ryby? Kde a jak vznikají trofejní ryby?

 Povolenku Chyť  a pusť (Samozdřejmě levnější než masařskou povolenku protože rylísáci nemají dost peněz a hlavně ryby z revíru neberou a svaz nemusí díky jim tak moc zarybňovat) zatím svaz neprodává a ještě asi dlouho prodávat nebude.

(Sumcař ani kaprař si CaR povolenku stejně vzít nemůže, protože potřebují ke své činnosti zabíjet minimálně nástražní rybyčky pod bójkou a aji ty plevelný nástražní rybky je potřeba z revíru ulovit, zavezírkovat ..a v lepším případě i zapsat do povolenky pokud je použije i druhý den).

Které druhy a velikosti ryb(TabuRyby) musíme pouštět abychom nenarazily na nepsané mantinely etiky,estetiky a ryboetikety?:

Od muškařů se dozvíme, : potočák lipan se prostě pouští v jakékoliv velikosti (za omatlání tuctů až stovky mikrolosoidních ryb za vycházku je občas i pochvala,nevadí když tuhle rybu opatláme a fotíme měříme vážíme i v době oficiálního hájení, hlavně že všechno plave zpět= volavka taky musí něco žrát a takový uhynutý/zaplísněný potočáček/lipáneček je snadný na doklovnutí) ..... a když už tak na gril nám údajně svaz vysazuje dostatek duháčků/sivenů v tržní velikosti.

Fídristé skupinu TabuRyb rozšíří o velevzácné ohrožené druhy typu ostroretka, parma,(Tlouště vzít můžem jelikož těch je dost a kdo by to žral kosti samý), .. ufídrovaného lína by opět zabil jenom vrah a necita. Fídrista povolí vzít plotic cejnů dle libosti, karasa stříbřitého a kapra násadáka ve velikosti 45-55(občas snad i 60cm)

Sumcařům jsou vcelku lhostejní cejni tloušti plotice perlíni okouni boleni kapři(do jisté velikosti),lína bodne na trojhák bez zardění a překvapivě i menší sumci do cca metru(v krajním případě do 120-130ti cm), takových menších sumců si prej můžeme vzít občas na gril kolik je libo .. ale Chraň Bůh vztáhnout ruku na budoucího trofejního sumce 140-150cm nebo dokonce na současného trofejáka gigantickou dvoumetrovku (protože to dá rozum že s takovouhle nám tu nikdy stokilovej sumec už nikdy nevyroste když se budou ty dvoumetrovky vešet na háky a prohánět udírnama).  Candáta nebo štiku si sumcař zobne aby neurazil.

Z rodiny kaprařské podle odrůdy budeme mít povoleno si občas ponechat kapříka násadáka(kterej stejně jenom otravuje a požírá bojlízky určené jeho hodnotnějším desetikilovým a větším kaprům s velkým K ..a určitě i Amurům od 85cm délky (menší a podřadnější ryby nemají právo požírat drahé vytuněné XYZBaits.
 ..tlouštům,karasům a především ožužlávačům cejnům správný WaM kaprař přeje smrt v sumčích útrobách.  Candátek na gril se na výpravě občas hodí a ty nástražní rybky taky nepadají samy z nebe (kaprař umí chytat aji na živou/mrtvou rybku a i do čeřínku).
  Od kaprařů teda máme povolený si ponechávat štiky sumce candáty a menší kapry a amury kteří nepřesáhli magickou hranici kilogramů a centimetrů od které začínají být zajímavý pro aplikaci komerčních kapřích nástrah a návnad( čti Bojlíz od firmy XYBaits ). Plevelná ryba jakéhokoliv jiného druhu než kapr K60+ amur A85+ kapraře obvykle nezajímá(snad kromě velké parmy).
 

Nejtolerantnější skupina rybářského národu se mi jeví plavačkáři, drobotiny je totiž všude dostatek a ouklejím cejnům ploticím vyhlazení nehrozí a s kormoránem se snad už brzo začne něco dělat, plavačkář dokonce uvítá redukci násadáků kteří na jemném vybavení nečekáni nezváni na řece dovedou občas zazlobit.

Velmi početná a rozšířená skupina bobkařů a důchodců vzácné druhy ryb obvykle neuznává a kosí to napříč spektrem,Hlavním cílem bobkařského jádra je kapr jakýkoliv 40cm+ a na podzim a po zahájení tam fláknou občas 10cm rybku pod kačenku, naději na přežití při šetrném zacházení má občas i nějaká ta ulovená podmírová štika, Okoun candát to mají spočítaný již v okamžiku záběru.

 Takže shrnuli skupinu všeobecně povolené kořisti: lze lovit nástražní rybky(ouklej,plotice,okouni,tloušti), kapra 40-60cm, karasy stříbřité + cejny na salát/karbenátky,štika candát,menší sumec .. no a DuhákoSivena bezploutvého.
TabuRyby jsou tyto: parma,ostroretka,Lín,Pstruh Potoční, Lipan,Sumec S140+,Amur A80+,Kapr K60+.. tyto když ulovíte mimo dobu hájení a budou mít lovnou míru.. pochutnejte si, ale nikde se tím nechlubte (zaskočila by vám při gratulacích kostička v krku).

 

Argumenty proč pustit rybu:
"vždyť ještě moc nevyrostla"= kousek nad míru ryba, chytni si nějakou větší brát takové caparty je škoda..
"z téhle by mohlo něco pořádného vyrůst, pusť ji" = hezká ryba dost nad míru
"tahle je už trofejní generační ryba"  (kapr nad 60cm, amur 80cm+ ) a jistě udělá radost i dalšímu rybáři, radši si vem nějakou menší- kouzelné kolečko se uzavírá !  Čili jak vlastně může vyrůst trofejní ryba když všecky ty menší než trofejní ryby si můžeme v klidu ponechat (i ta trofejní ryba kdysi byla tak akorát ani malá ani velká) a technologie počty i vybavení rybářů je na takové úrovni že na konci sezóny v revíru doslova zbyde jenom ten plevel?

Když už ovšem daný velký ryby jsou spočítaný a zaevidovaný a každý dobrý lovec je měl na břehu i několikrát za sezónu a mají vlastní jméno , hen tu nastupuje logika nejvyšší, takzvaná logika lovců trofejních ryb(skoro jiný ryby než ty trofejní nechytajou), což občas dojte tak daleko, že lovec se rozhodne danou trofejní rybu zachránit před masařema a prostě ji převeze jinam kde jí nebude hrozit takový nebezpečí(třeba na klubovku nebo soukromáč). Bobkaři pomáhají vytváření trofejních ryb protože redukují hloupé násadáky a usnadňují lov těch pár zbylých veteránů v revíru- poslední kapr v rybníku bude automaticky trofejní a  když se dost dlouho leží u pípáků tak tu kuličku/peletu jednou nacucne a kolotoč podložka fotka..... Takže bobkaři pomáhají (redukce netrofejních ryb sportovní CaR rybář není schopen, přece jen imaginární CaR mortalita je nedostatečná a vědecky neprokázaná). Ovšem přiliš velký počet úspěšných aktivních bobkařů vede ke stavu, kdy pak nemá jaksi z čeho dorůstat další generace trofejních ryb. Důležitý je fakt, že bobkař není naštěstí schopen ulovit trofejní rybu, a když už se tak náhodou stane tak daná trofejní ryba již nikoho dalšího nepotěší. Na revírech kde se vyskytují samé trofejní ryby(gladiátorské ringy alá nevěstince=čti EgoHoňSoukromáky) se fenomén bobkař nevyskytuje a jedině zde naleznou jejich šupinatí obyvatelé klid a pohodu smrti stářím jak jim bylo předurčeno (Bůh řekl rybě, žij štastně až do smrti, a tak se stalo, každá ryba má potenciál dorůst do trofejní velikosti(když ji nic nesežere tak prostě vyroste)).

 Občas přemýšlím zdali si trofejní ryba uvědomuje svoji cenu a je štastná když konečně rybáře oblaží svojí chvilkovou slabostí. Není jí smutno, že je poslední z celého hejna? Bojí se každého zrníčka kukuřice nebo rozsypaného šrotu? Už aby jsme se naučili mezidruhové komunikaci a sdíleli s rybami jejich nejniternější pocity a emoce, deptá mne že svým šupinatým kamarádům nerozumím a oni nemohou dostatečně opětovat city které k nim chovám, polibek na čumáček a plav si a nezapomeň poslat babičku (jedině tomu kapřík rozumí a jak vesele šplouchne ploutví při startu do hlubin).

Proto mějte ryby rádi a chovejte se k nim tak, jak by jste chtěli aby se ony chovaly k vám. Kdo do vody háže šutry místo chleba, toho ryby rády mít nebudou. Je ryba která nepodléhá selekci trofejní nebo jenom velká? Byly by bez masařů/bobkařů vůbec nějaké trofejní ryby které se uloví jednou za život? Je ryba která se chytne několikrát za sezónu pořád trofejní? Jak dlouho jde navyšovat osobáček a kde si ho vylepšovat aniž by došlo na "Zaplať si svoji trofej"?

Jsem přesvědčen, že trofejní ryby se můžou časem dokonce i zmenšovat, není tak těžké zařídit aby v revíru prostě nic pořádnýho neplavalo a pstruh 35cm se může ulovit jeden za celý rok nebo dokonce žádný.

Průměrná známka: 2,57

Anketa:Je trofejních ryb dostatek pro každého?
A) Ano. 100%
Hlasovalo 6 čtenářů.

Kouzlo samoseku versus účinnost srkačky.

Samosekové montáže se od loňského roku staly nedílnou součástí mého rybářského arzenálu zbraní hromadného ničení na cílovou rybu Kapr a vedlejšího loveného rybouna Cejna Velkého.

Je to sice neetické, ale úkol zněl jasně: ulovit kapra a to čím většího tím lepšího. Až teprve s praxí dovedu ocenit delikátní vlastnosti tohoto nastražení, eliminace záběrů drobných ryb a když už bude záběr tak větší ryba zaručena. Opravdu velkým zklamáním pro mne byly komerční pelety typu halibut, pelety typu KrásaBaits jahoda a i pelety typu Chyť a Pusť rozpadavé mléčné CSL ...  suma sumárum na tyhle komerčáky sem lapnul jednoho kapře(rybník plnej kapřů a přesto to nežraly), halibutka přelstila jednoho cejna(který ožužlával nejspíš to zrnko kukuřice použité jako zarážka pelety.. No abych to zkrátil, mimo háček sem úspěšně stražil zrnka kukuřice a úspěšně jsem otestoval pružinku pod háček(mikrospirálku obalenou těstem).

 Vychvalované plovoucí imitace kukuřice se minuly účinkem úplně(nemám chemické lahvičky s elixíry života DIP Krakatice ani esence Vyzutý Jouda). Stejně mám ale takový pocit, že cejn a kapr patří do skupiny takzvaných sebevražedných druhů ryb, které nedají pokoj dokud nevisí na háčku, samosek nesamosek, prostě se jejich záběr nedá propásnout. Když jsem dal průběžku s krmítkem a na háček dvě tři zrnka kukuřice = chytl sem kapra, když sem dal nástrahu mimo háček= chytl sem kapra, když sem dal srkačku s medovkou= chytl sem kapra/cejna/plotici, nahodil sem feeder s několika červíky= chytil sem kapry/cejny. Ale to hraní si jehlou, zarážkami, chystání návazců, mikrokroužků atd.. to je trochu zábavy navíc, taková ta rybářská alchymie.

 Mezi loňské velké úspěchy únikové montáže bych zařadil konečně prolomení cejního prokletí na řece. Cejny se mi totiž na řece zatím nedařilo ulovit a teprve 4-5 zrnek mimo háček a průběžné krmítko s bročkem 10 cm mi pomohlo k říčním lopatákům a dokonce i k říčním násadákům(3 kusy), stačilo jen sypnout mraženou kukuřici a sledovat až se začnou šnůry šponovat souvislým tahem, žádný nervování nad špičkou feederu jak rozeznat drbkání plotice od drbkání cejna a zároveň se obávat kdy kapr náhlým tahem vytrhne feeder z vidliček do řeky(zapnutý baitruner to prostě jistí).

Nechápu proč je některým rybářům trnem v oku srkačka, když kapraři používají defakto stejný princip navíc daleko účinější. Že by závist, že u srkačky se nemusí používat žádná rovnátka, zarážky, kombinované návazce, InLine olova.. a že to funguje rychleji na veškerý kaprovitý sortiment revíru? Používal jsem i srkačku s kaprovým samosekovým návazcem.. a kapr se taky chytnul- Na bagrování cejnů je srkajda neocenitelný vynález. Ono jestli se skoro stejná  věc nazve method feeder krmítko, nebo srkačka, princip je stejný a ryby to potvrdí.

Co mne opravdu brzo začlo štvát, tak neustále dávat nové nástrahy(kukuřici plotice dovedou ozobat i bez samozáseku a záběru) a pokaždé vyndávat jehlu, vrtat se s navlékáním titěrné zarážky(zarážka se mi docela často při záběru stratila), halibut peletu ryby z háčku ozobaly i se zarážkou. Jelikož sem neznal nekonečnou zarážku(Korum) tak vcelku brzo sem zkoušel vyrobit nekonečnou zarážku z kousku bambusového párátka, pak malý háčíček místo smyčky na zarážku(funguje)-háčkem napíchnu několik zrnek za sebou, provléknu je a do posledního zrnka zarazím háček aby se ryba napíchnula na větší háček nad tím teprve když nacucne celý snopek zrnek(to jest nástraha počká na větší rybu).

Dokud na svazovkách nebude dodefinován zákaz používání systému samoseku... tož na těžbu svazokaprů mi určitě tato technika bude dobrá i následujících sezónách, ono je rozdíl vybírat si kapra do vezírku se dvou tří mírových za vycházku.. nebo s osmi či deseti. Větší výběr= větší kapří řízky a o jednoho svazokapra v revíru méně, kterej už víc nedoroste.

Jsou totiž rybáři(není jich málo), co nepotřebují ke štěstí chytat furt stejný ryby pořád dokola, což kapr před nasrknutím kukuřice jaksi nemá možnost zjistit a na břehu je už pro něj pozdě. Je taktéž třeba si uvědomit že cílený lov trofejních ryb je nutné spojit s cíleným pouštěním trofejních ryb= protože díky samosekovým montážím ta ryba již nemá žádnou šanci a lovci trofejních ryb ty ryby pouští pro sebe, aby měli co chytat i příští rok. Bobkař pouštět nemusí protože pro něj je BigCarp vyloženě náhodným úlovkem a selekcí násadáků poskytuje možnost těm několika málo přeživším násadákům dorůst do bojlíz velikosti.

Závěrem : samosek mění rybařinu z "stihnu záběr a co mi zabere" na "počkám až se mi tam něco pověsí/chytne samo a bude to velkej nebo malej kapr?".

Průměrná známka: 3,06

Komentář ke článku (8)

Dírkaření - Líbí se vám to?

http://www.mrk.cz/Data/Pics/2013/40/830650_7a04d.jpg     http://www.mrk.cz/Data/Pics/2013/40/830652_a3d5a.jpg  
Skóre Líbí  22 ks,  Nelíbí  74 ks

Pstruh27- ® Po 11.2. Fotka je síce nič moc ale dávam "líbí". Predpokladám, že väčšine sa tu nepáči ten počet zabitýh rýb ale autor píše "něco z dnešního rybaření s kamarády" takže si nemyslím, že by to bol úlovok 1 človeka - a keby aj - súkromáky sú o tom - či sa to niekomu p
Rybatorstr- ® Po 11.2  Student matto nepochopil, silák jeden........
Falda- ® Ne 10.2. Tady nejde o to jestli vzal rybu nebo ne, ale o tu fotku s dvaceti rybama a s ledem od krve ;)
matto- ® Ne 10.2. ta fotka sa mi pači a nepochopim tych buzerantov co stale riesa ked si niekto rybu vezme to je predsa kazdeho osobna vec komu chuti rybie maso tak nechapem preco by si ho nemal vziat ked si ho chyti komu sa to nepaci tak nech drzi hubu
Bambus... T.maniak- ® Ne 10.2. Dobrou chut:-) od toho se nasazují
dejff- ® Ne 10.2.  ty jo to muselo být pěkně mastný teda....ale jak tu někteří píší tak dirky jsou o tom že si rybu odnesu....za mě líbí
Devil 666- ® Ne 10.2. Super vo tom to je :-))
Obiš- ® Ne 10.2. ryby neřeším...Je to komerce. Jen nechápu, co si od té fotky čekal...
Alin- ® Ne 10.2. Super lov.
GUTTY- ® Ne 10.2. Souhlas s MICHALLOS a s ONDRA-VOJ
dobrman- ® Ne 10.2.  nelíbí nedávám proto, že jsi si vzal tolik ryb.Dírky jsou o tom.Je to jen komerční lov.Nelíbí se mě,ale ta fotka. Dala se udělat lepší.
Pošťák Pet- ® Ne 10.2.  To vás tam Jakub nechal pozabíjet půl rybníka?
ondra-voj- ® Ne 10.2. čerstvá ryba - dobrá ryba.... proč kupovat mraženky z dovozu, když je možnost chytit si vlastní silou po "zaplacení" čerstvou rybu.... za mě líbí...
na tento účel jsou tyto ryby vysazovány... takže co..
Petan600- ® Ne 10.2.  Podle mně jeden velkej hnus.To nemá s rybařením nic společného.
Michallos- ® Ne 10.2. a já mu dám líbí,jdírky jsou čistá komerce,jen lepší než chodit do TESCA...
Tony-007- ® Ne 10.2. Tomu se říká masařina.
Kreja- ® Ne 10.2. to jsem zvědavý kolik ti dají nelíbí

 Hlavní fotka v zápisu později smazána (přece jenom prostě krev v ML to být nesmí, nesmí tam být ani vezírek .. ani mrtvá ryba na podložce ani mrtvá ryba na kamení či na trávě


Vkusnější zápis dírkaření http://www.mrk.cz/Data/Pics/2013/40/830501_d9521.jpg

Líbí se 34 ks: Nelíbí se 14ks :
 

V podstatě normální decentní fotečka vyskládaného úlovku na komerčním revíru( bez krve) slušných granuláků
 


Nejvkusnější dírkaření (ryba v dírce)http://www.mrk.cz/Data/Pics/2013/39/830003_b026e.jpg

Líbí se 69 ks
Nelíbí se 4ks : 

 Takhle nějak by se asi ryby na dírkách měli fotit.. včetně vyháknutí ryby v dírce (pokud pravidla těžby ryb umožnují každou rybu nezabít), ryba která jde z vody ven by správně měla být být ponechána a zaplacena, duháci se rádi zažírají a BL háčky se přece jen při dírkaření zas tak moc nepoužívají, Pouštět poškozenou krvácející rybu chcípnout zpátky je barbarské.


A to čtvrtice paradox : nesmazána živá ryba focená na ledu http://www.mrk.cz/Data/Pics/2013/39/829860_606db.jpg 

Líbí se 28ks: 
Nelíbí se 15 ks :   

 Kolega z party MrKosovic propašoval hezkou fotku týrané ryby, alibisticky bez uvedení zda byla ryba klepnuta (předpokládám že ano), což snad asi jako jediné by mohlo omluvit takovýto styl focení v posledních vteřinách života ryby.


Takže je překvapující kolika lidem opravdu bytostně vadí pohled na krev, kolik lidí považuje těžbu ryb udicí za masařinu (sport to určitě není, nakupování řízků v obchodě je také masařina?), kolik lidí nedohlédne za hranice toho že takovéto praktiky jsou na svazových revírech zakázány (kromě několika prapodivných vyjímek Pepíků- Račický kanál),  no a na druhou stranu tleskají týrání živé ryby protože se na to dobře kouká.
 Určitě je ale lidem milejší pěknej mraženej duhák než pěkně stavěnej dobře zaříznutej kapřík násadák. Duháka granuláka za kamaráda považuje jen málo rybářů. Chuťové buňky dovedou zvítězit nad přátelstvím k němému tvoru napříč rybářským spektrem (kaprař taky bací candátka na gril bez mrknutí okem).

Zima bude ještě dlouhá tak neváhejte a vyražte si taky vyvrtat dírečku a zasportovat si na rybách, ty kropenatý plotice tam pod tím ledem plavou proto, že byly zaplaceny a aby byly vychytány do posledního.. dosypávají se jako králíci do honitby před každým honem. A asi trpí přece jen mnohem méně než duháci v akváriíích v Tesku.

Od slunce východu do slunce západu? Šlo by to?

Stále dokolečka se omílá nutnost či nezbytnost lovit ryby 24 hodin denně. Zapomíná se zmínit fakt že kdo chce, tak může takto činit a vyžít se na rybnících s režimem "těžba ryb udicí" kde pravidla jsou takzvaný Ring volný- co dovolí majitel a nechá si za toto patřičně zaplatit.

 Na svazových revírech se o vyjímky ze zákona(ano dobu lovu stanovuje zákon) žádá na "potřebnou regulaci stavu sumců" v revírech a občas na odlov úhoře na pstruhových revírech. Argumetovači(zastánci) pro NonStop mají asi na očích nějaké klapky a nevidí jaké zvěrstva je třeba hlídat na těch několika málo revírech kde NonStop byl nebo je povolen a zřejmě škodolibě přejí všem ostatním kolegům rybářům, aby se na tyto zvěrstva byli nuceni se dívat i na jejich domovských revírech.  Opravdu je tak těžké pochopit že povolenka nikoho neopravňuje ke kempování/táboření kdekoliv si rybář zamane?

 Dejme tomu, že v noci je opravdu poněkud snažší jisté ryby ulovit( typicky mník nebo úhoř se přes poledne na udici zrovna moc nehrne). Sumce či candáta je taktéž klasické chytat po soumraku. Člověk rybář je od přírody tvor denní a v noci se má spát(odpočinek je opravdu velmi fajn věc a není dobré na ni při rybolovu zapomínat a duševně organismus trápit převracením denního a nočního režimu). Navíc přes hlavní rybářskou sezónu(jaro- podzim) ta noční pauzička není zase tak nepřekonatelně dlouhá- čili den poskytuje dostatečný časový interval na rybářské vyřádění dosytosti. Zabřednu-li do oblasti demagogie, tak  logicky co chcou dnešní rybáři? Chcou vody plné ryb. Kde v současnosti bývají vody plné ryb? Například v chovných rybnících a v úsecích revírů se zákazem rybolovu nebo se silně omezeným přístupem rybářů k vodě. Splnění snů a přání mnoha rybářů tedy zcela logicky směřuje k zákazu rybolovu všude, aby zcela logicky všude bylo dostatek krásných a štastných ryb na které by se spousta štastných rybářů mohla chodit koukat. Tudy vede cesta, rybáři by ušetřili spoustu peněz za povolenky, za cingrlátka.
 Ovšem časem by rybáři začali trpět, vidět vody plné krásných ryb a jejich duše by sžírala neuspokojená lovecká touha ty krásné ryby napichovat na háky a v souboji je vyrvat z rodného živlu, oňahňat, pořídit si monstrózní rybářské akty které by mohli zdobit jejich koutky slávy(předsíňě, vytrínky atd atd).
 Pravidla rybolovu jsou jistým kompromisem, aby si rybáři zachytali a zároveň nezdecimovaly svým počínáním objekty svého zájmu(to jest nezlikvidovat ryby). Ze stejného důvodu se na moři omezuje lov dynamitem, stanovují se kvóty kolik čeho se smí ulovit, technika těžby již dávno přesáhla možnosti oceánů doplňovat dříve nevyčerpatelné stavy ryb korýšů atd... no a proto tyto nepopulární rybářská pravidla která omezují opravdu potřebujeme. Přirovnám-li argument  nonStopkáře na svazovce "já pouštím, já můžu" k znásilnění "však jí neubylo a žije" ... vono by to jako šlo dokud by se to příliš všeobecně nerozšířilo kdy by každej chtěl všecko, lidi by se vzájemě u vody pozabíjeli a byl by tu opětovně klid.

 NonStop v ČR je zajímavý sociologický experiment pro poučení,

  • buďme tedy rádi, že se jedná o lokální záležitosti
  • buďme rádi že kdo chce, tak se může vyřádit legálně na soukromáčích(nebo na Slovensku)
  • buďme rádi že těm kdo řádí NonStop na svazovkách se berou papíry(aspoň občas při nočních kontrolách)
  • važme si toho co máme a neřežme si pod sebou větev na které sedíme.

PS. Pouštět můžeš, ovšem pravidla platí pro každého stejné. Tož dodržovat aspoň ty pravidla který máme a NonStop horečka sobotní noci přejde, ještě se tomu budete časem smát jakou kravinu jste chtěli prosadit.
A hlavně Non Stop není žádán pro to aby si rybáři lépe zachytaly, ale aby se z vody odstranil jistý počet nadbytečných ryb. Co udělá český človíček na nonStopce pro odlov sumců? No přece zaveze si montáže na kapříky pod kamufláží závozů bojky na sumára. A co udělá když chytne sumce kterého má z vody eliminovat? No přece pustí ho zpátky, aby vyjímka mohla pokračovat i další rok :)

Pokud si kaprařská firma na svých stránkách dovolí napsat cituji: "Nonstop prostě ke kaprařině patří" .. "nonstop k sumcařině prostě patří"    "zákazem Nonstopu se trestají jen ti slušní rybáři " .. jasný nejlepší medicína na kapraře sumcaře, povolit non Stop a pravým kaprařům sumcařům přece vůbec nemusí vadit že sice můžou sedět u vody celý noci a dni v kuse ale že tam budou sedět úplně zbytečně protože ta ryba kvůli které tam jako sedí v té vodě už neplave ani teoreticky.

Dát rybě šanci není trestání slušných rybářů. Slušnýho rybáře u vody po půlnoci porybný pozná podle toho že má vytažené pruty a spí(nebo tam vůbec není).. a koho načapá chytat tak ten pravidla nedodržuje a není slušný rybář.

Videíčko na ilustraci sportovního rybolovu - candáti se dají chytat krásně ve dne(moc hezky berou když mlíčnáci hlídají hnízda-jikrnačka se dá použít jako nástražka na sumíka aby si kolega chytl nějakýho macka).

Průměrná známka: 2,50