Kontakt

Rybaření je fajn zábava i užitečný koníček.

Rybu kterou nesežereš můžeš i pustit, ona stejně nakonec chcípne.

Mírná masařina v mezích zákona neškodí po malých dávkách v jakémkoliv množství.

Všechno co jste chtěli vědět o masařích a báli jste se zeptat, se zde dozvíte.

Kdo chytil tu rybu?

Tož čistě hypoteticky dám příklad. (Takový rybářsko-eticko-matematicko-logický příklad pro zamyšlení).

U revíru XYZ sedí tři rybáři. Rybář A, rybář B a rybář C. Každý má nahozené dva pruty čili ve vodě jest nastražen prut A1+A2, B1+B2,C1+C2.


Ryby R najedou a je záběr na A1 prut, rybář A se zvedne a mocným zásekem potvrdí háček do tlamky ryby R1. Rybu zdolá a uloží do vezírku VA(Vezírek rybáře A) + zapíše do povolenky PA(Povolenka rybáře A). Fajn Ok. Rybolov pokračuje záběrem na prut A2.
Rybář A zasekne zdolá druhou rybu a jelikož by odchytal a jelikož chytá jako člen teamu, rybu R2 si zapíše rybář B do povolenky PB a uloží do vezírku VB. Ryba R2 byla tedy darována rybářem A rybářovi B.
Rybář C má nějaké divné nástrahy o něž ryby R nejeví zájem. Dojde k záběru ryby R3 na prut B2(prut nahozený rybářem B). Rybář B je zrovna indisponován v křoví, tudíž rybář C přiskočí a prut B2 zarubne do ryby R3.

Hádanka jest následující: 1) komu patří ryba R3? 2) kolik ryb který rybář tedy ulovil a vytáhl a kdo měl kolik záběrů??

Varianty příběhu by byly taktéž možné, že rybář B nechá zaseknout rybu rybářovi C, nebo předá prut se zaseknutou rybou rybářovi A či C, případně že rybář C předá po záseku prut B2 rybářovi B.

Dopustil se rybář C přestupku, že měl nahozené svoje dva pruty+zasekl a zdolával rybu na třetí prut kolegy a zároveň rybář B porušil BP svojí nepřítomností u udic?
Měli by rybáři stejný pohled na věc, kdyby na háčku byla extraryba místo běžného úlovku?
U přívlače, muškaření beze sporu není pochyb o lovci, jelikož lovec v okamžiku záběru drží svůj prut v ruce

 Řešení:
rybář A měl dva záběry, ulovil dvě ryby(R1 a R2) domů veze jednu rybu R1.
rybář B měl jeden záběr, ulovil jednu rybu R3, nevytáhnul však žádnou rybu, domů veze darovanou rybu R2(kterou neulovil)
rybář C neměl žádný záběr,vytáhl však jednu rybu na cizí prut,bez záběru nelze rybu uloviti,správně měl co nejdříve předat cizí prut s úlovkem oprávněnému rybáři B, ona by ryba buď utekla nebo by si ji rybář B vylovil sám o trošku později(u samoseku není problém čas).

Poučení: úlovku na udici se nelze zmocnit pouhým uzurpátorským převzetím prutu s ulovenou rybou. Lovec ryby je ten komu prut patří a kdo ho nahodil(jediná vyjímka platí že požádáte kolegu aby vám váš prut nahodil místo vás, přičemž není pochyb že si ten svůj prut budete hlídat a obsluhovat. Za lovce na safari v Africe vám průvodce nebude místo vás mířit puškou a nebude mačkat kohoutek, vy osobně musíte puškou dobře zamířit a střelit... pak se dá mluvit o tom že jste ulovili lva(který vám byl sice naservírován až pod nos (posed) ke krmítku.
Když se to s tím servírováním úlovku pod nos přežene, tak se jednou dočkáme že lovcem rekordu bude rybář který přiběhne ke zdolanému úlovku, v poslední vteřině převezme prut a team mu rybu podebere a zapíše ho do dějin. Po focení bude Rybě přihozeno do chřtánu nějaké hmotné sousto, ryba bude napíchnuta na háček dalšímu lovci a kolo zdolávání focení a přepisování tabulek může pokračovat.

PS. Podobnost s žijícími osobami je čistě náhodná. VIP dneska může být každý druhý kdo má chechtáky a provozovat safari není nic nelegálního, akorát by se to nemělo považovat za sport. O slečně ve veřejném domě taky neprohlašujete, že jste ji sportovně sbalili(ona vás totiž neodmítne). Doping ani přehazování sportovce teamem přes vysoko nastavenou laťku v žádném sportu povolen není(zatím).

PPS.EDIT: Hloubáním v rybářských podmínkách rybolovu bylo zjištěno, že nelze porušit BP darováním mírové nehájené ryby kolegovi(když ji kolega zapíše). Oním darováním ryby hned u vody se myslí, že ulovené ryby darujete náhodným kolemjdoucím(ryba tudíž z revíru zmizí ale není zapsaná v žádné povolence,nebo je zapsaná ale vy ji v okamžiku kontroly nemůžete předložit RS). Náhodného kolemjdoucího (například manželku, souseda...) odcházejícího od revíru s rybou v tašce může zkontrolovat RS a hnedka je problém, jelikož náhodní kolemjdoucí obvykle nemůžou vytáhnout z kapsy povolenku a prokázat že ryba je jejich.

Komentář ke článku (16)

Oko života a smrti.

Podle nosa poznáš kosa.. se říkává  v jistém přísloví.

V rybařině tomu není jinak a vzhledem k rozmáhajícímu se fenoménu rybářského focení se lze kochat megabajty rybářských úspěchů momentek od vody a dalšími zajímavostmi života obyčejných smrtelníků.

Proč vlastně píšu tenhle pidiliterární výtvor? Jsou jistí rybáři co rádi lžou, ať již vědomě, nebo nevědomě nebo prostě neví jestli rybu pustili nebo nepustili, hlavně že si ji vyfotili  na památku.Ryba která ještě dýchá má vrozený reflex udržovat oči kolmo k hladině, takže pokud živou rybu položíte na zem/podložku nebo nakloníte, vyklopí oči(říká se tomu oční reflex). U kaprovitých ryb je to velmi snadno pozorovatelné, štika tím očkem jen trochu zamhouří, okoun candát taktéž a dokonce i potočák s tím nemá problém. Takže je tento jev výborný pro diagnostiku fotky ryba puštěna a ryba doplavala. Abych v tomto vědeckém bádání byl přesný, lze tento úkaz využít i při praktické činnosti, když rybu úmyslně zabíjíte pro zjištění okamžiku, že proces zabíjení byl úspěšný a již není třeba dále tlouci rybu klackem kamenem či ji rdousit atd. Vycentrované očko=rybka je v bezvědomí.

Na prvním obrázku je horní řádek foto oka ryb které to již mají za sebou .. pro ilustraci a objektivitu jsem použil i pár svých fotek(zprava,kapr kapr,ostroretka) u nihž jsem si jist, že focená ryba již nebyla schopna obživnout a pár fotek ryb u kterých zase vím, že byly v okamžiku focení čilé a mrštné(-Spodní řádek - okoun tloušť štika pstruh perlín). Druhý obrázek je fotka okounů z mého posledního lovu (ten prostřední ještě dýchá,okouní kolega vlevo i vpravo byl klepnut kvalitně).

Proto než začnete někoho pranýřovat, že ostroretka focená na ledu trpí omrzlinami, že pod kaprem není vlhká podložka, candát že se fotí ve vodě atp, juknete rybě na očko a bude více jasno jestli ryba trpěla nebo ne. Případně se můžete pod fousy pousmát nad komentářem pod fotkou "plave zpět" a popřát Keč End rilejs týpkovi dobrou chuť.

Průměrná známka: 1,92

Komentář ke článku (84)

Jelec proudník, lipan MP vod. MikroMasařinaVPraxi




Když jsem poprvé chytnul tuto drobnou rybku, mylně jsem ji považoval za malou podoustev či ostroretku.. a de fakto úplně prvního nerozpoznaného proudníka jsem náhodně ulovil na pstruhové vodě na plavanou na maliny (jednalo se o kapitálního cca 30cm proudníka). Splést se dá snad možná s ouklejí nebo tlouštěm či ploticí (lze zařadit do řádu "Bělic").

 V rybářské literatuře se uvádí, že je vhodný jen jako odolná nástražní rybka při lovu dravců, což pokud budu mít přepravní kapacity na převoz možná časem průbnu v praxi.

Proudníky se mi více méně dařilo ulovit jen sporadicky a tudíž sem se nijak nezabýval možnostmi jejich kulinářského zpracování (dle hesla malá ryba taky ryba,pokud jich je dost). Kdysi za dávných časů měl i proudník lovnou míru 15 cm a dobu hájení 16.3-15.6, případně byl hájen všeobecným jarním zákazem rybolovu na tekoucích MP revírech.

Záběry na feeder jsou od této malé rybičky opravdu brutální ohejbáky při kterých tuhne krev v žilách, zkoušel jsem několik červíků i zrnko kukuřice a teprve po značném laborování s velikostí sousta a umístění háčku se mi jakž takž dařilo proměňovat ohejbáky v rybky na břehu(cca 20-27cm). Určitě si s proudníky lze dostatečně zadovádět při fídrování, při lovu na plavanou či na umělou mušku, pokud se trochu přikrmí je to rybářsky vděčná rybka na jejíž záběr se nečeká dlouho.

Tahle drobná rybička se živí především hmyzem a jelikož to není žádný lenoch a drží se i v proudech, má docela pevnou konzistentní svalovinu a jemné kostičky... z praktického hlediska to znamená, že očištěné rybky prostě lze šupnout na pánev a kromě žeber slupnout bez vybírání mezisvalových kostiček. V tomto ohledu jemných kostiček se podobá velmi plotici. Vykoštěním příčnými řezy 3-5 mm od sebe nic nepokazíte.

Taktéž je možno rybky upravit na pečenáče či zavináče atd. Velikostně jsou něco mezi ouklejí a malým tlouštěm a pokud se daří, lze jich nachytat kilogram či dva (jak je kdo šikovný a podle místních podmínek).Stala se mojí neoblíbenější rybou lovenou na muškařák- zobe mušky ráda a moc si nevybírá.

Průměrná známka: 2,50

Komentář ke článku (0)

Okouni snadno a rychle, mikromasařina v praxi.

Znám několik neatraktivních revírů kde občas vyskytuje okoun v docela velké koncentraci, ovšem velikostech né zrovna hodných síní slávy. Když jdu na okouny tak obvykle párkrát v červenci a vcelku pravidelně koncem léta( srpen září říjen, pokud berou), lovím je na malé woblerky( Rapala original 5cm floating, 7cm jointed .atd atd) twistříky, ripery 5 7cm,no prostě žádná věda, když tam okoun je tak se chytit obvykle rád nechá na cokoliv pohybujícího se.

 Základem jest naklofat obstoný počet okounů větších cca 15-20ti centimetrů (bacha na některých revírech má již okoun lovnou míru, např v Praze 20cm). Klíčem proč chytat takové okouny je postup zpracování, kdo škrábal někdy okouna tak ví že to není žádná prdel, jako jde to a škrábání okouna podstupuji u jedinců větších 25ti cm( začnu hřbetem a pak zbytek šikmo od ocasu k hlavě například na zahradě kde všude lítající šupiny zase tak nevadí). Inspirací pro tento postup mi byl jednoho krásného dne na břehu přehrady pohled na vezírek zpolovic plný okounů 20-30cm(cca 45ks) a přemýšlení co s nima, s candátem společně uloveným jsem si věděl rady.

 Okouna klepneme, špičkou nože se nařízne kůže mělce po obou stranách hřbetu podél hřbetní ostnité ploutve a ploutvičku od zadu vytrhneme včetně kotvících kůstek.

Pak prsty odloupneme kůži po obou bocích za hlavou od hřbetu směrem k břichu a ocasu, nožem se přeřízne páteř těsně za hlavou, uchopíme tělíčko ukazováčkem za páteř a vyloupneme(vypáčíme) tělo z kůže. Očistit ledvinu z pod páteře a eventuálně odstranit oranžovou ocasní ploutvičku(já ji teda obvykle nechávám i ocásek). Američani jsou v tomto kroku s okounem hotovi. My češi moderně neplýtváme rybami a tudíž následuje ještě další krok v zpracování ... na kůži zůstane maso z žeber a v břišní oblasti a jde vcelku lehce seškrábat nožem čímž získáme "kousek" čisté svaloviny navíc která by přišla nazmar vyhozená v odpadcích. Na podzim lze z okounů získat i jikry a mlíčí(přídávám je osolené smažit k rybám).

 Tělíčka obaluju v směsi mouky koření soli a smažím lehce do křupava na oleji či másle. Vybíráme kosti jen žebra a u větších okyšů mezi žebry a hřbetní částí jsou kolmo na páteř drobné mezisvalové kůstky, celý ocas jest bez kostí(kromě páteře samozdřejmě). Candáta sice hromádka okounků nenahradí, ale jako zpestření to není špatné.

 Pokud jsou někde okouni přemnožení, je toto návod jak je smysluplně zužitkovat, pokud nevíte co s nimi rozhodně je jim lépe ve vodě než je házet do křoví či do lesa liškám a prasatům, ona si příroda nějak poradí. Maličkaté okouny odlovené například ze pstruhovky lze zpracovat jako grundle( obalit v mouce koření a ve fritáku prosmažit do křupava vcelku, křoupat zatepla taky vcelku).

 Kdo nerozumí psanému textu případně obrázkům, má k dispozici videonávod s americkým okounem (Bez vyškrábnutí kůže).

Průměrná známka: 1,94

Anketa:Okoun by měl mít dobu hájení 1.1-15.6 i lovnou míru jako ostatní dravci:
A) 15 cm 9%
B) 20 cm 19%
C) 25cm 62%
D) 30 cm 6%
E) 40 cm 2%
F) povinně pouštět všechny okouny nad 10cm, petice O10 2%
Hlasovalo 47 čtenářů.

Na červy efektivně

S feederem jsem objevil kouzlo nástrahy zvané masák= červ larva mouchy masařky. Běžně se tato nástraha dá pořídit v rybářských potřebách kelímek za 15-30kč(decilitr), závodnická balení po litrech apod jsem zatím nepotřeboval a snad doufám ani nikdy potřebovat nebudu.

 Výroba této nástrahy doma je vcelku smradlavá záležitost a je opravdu pohodlné si občas prostě ty červíky koupit. Při rybolovu na řekách se projeví vlastnosti této nástrahy kůli kterým to stojí za to.

 Červíka ryba z háčku jen tak nestrhne a záběry jsou opravdu poctivé a čitelné. Tohle byla hlavní příčina mých předchozích neúspěchů při plavané a feederování na řekách= žížalu rohlík těsto jako nástrahu ryby velmi rychle ozobají a na prázdný háček se toho již mnoho chytnout nedá. Rybolov s touhle nástrahou v originálním balení má jisté vedlejší efekty : červíci se rádi rychle v teple a vlhku u revíru zakuklí a je po nástraze.

 Začal jsem používat fígl pro zefektivnění a prodloužení trvanlivosti kelímku se zázračnými červíky: stačí na to prázdná krabička od hnojáčků s děrovaným víčkem a před odchodem k vodě si z kelímečku červíků z ledničky odsypnout třeba třetinu čtvrtinu a zbytek červů nechat v chládku doma. U vody červíky nastražuji jen na háček a krmení používám normální kaprové s partiklem strouhankou atd. Nezpozoroval jsem nějaký výrazný úbytek záběrů oproti situaci, kdy do krmení vsypnu zbytek červů(snad až na rychlejší přilákání všežravých ouklejí). Červíků na háček stačí opravdu na chytání jen velice málo, vycucané dám pryč a průběžně doplňuji čerstvé, aby byl háček plný.

 Při další docházce k vodě jen do krabičky dosypu čerstvé masáky, naberu z kýble kvašený partikl a doplním sáček krmítkovky a může se chytat o sto šest. Díky červíkům se mi podařilo prolomit prokletí říčních ryb které mi dosud unikaly, pěkně jsem si zalovil ostroretky, proudníky tlouště, podoustev a dokonce i parmičku z proudů řeky Moravy, všetečné oukleje trápící feedraře se mi nějakým zázrakem vyhýbaly(občas jim feedraři říkají piraně a spolu s cejny dovedou notně potrápit). 

Jedna malá krabička bílých larviček+lednička a kolik radosti a pěkných chvil se na břehu řeky dá prožít.

Průměrná známka: 3,13