Kontakt

Rybaření je fajn zábava i užitečný koníček.

Rybu kterou nesežereš můžeš i pustit, ona stejně nakonec chcípne.

Mírná masařina v mezích zákona neškodí po malých dávkách v jakémkoliv množství.

Všechno co jste chtěli vědět o masařích a báli jste se zeptat, se zde dozvíte.

Rybářský řád moderně.

Tož si tak říkám, časy se mění, BP jsou zastaralé a rybáři hovada a je jich jak komárů. Chtělo by to změny .. k lepšímu, aby se lépe odebírali povolenky a ryby měli trochu šanci dorůst do lovné míry/rozmnožovat se. Takže jsem si dovolil sepsat  moji pracovní variantu "Rybářského řádu" .. kterým se samozdřejmě zatím sám dobrovolně neřídím (neb by mě trošičku omezoval - třeba na rybku si občas nahodím).

 

Změny v RŘ:

Na mimopstruhovou povolenku je možno 5 vycházek týdně+1vycházku týdně na revír pstruhový.
Na pstruhovou povolenku je možno 5 vycházek týdně+1vycházku týdně na revír mimopstruhový.
Ruší se omezení 7kg na vycházku, množství ryb za vycházku je limitováno počtem kusů pro ryby stejné lovné míry dohromady(limity se stanovují denní, týdenní a celkové na povolenku).Ulovit a ponechat si jakoukoliv rybu lze jen 3 vycházky v týdnu,9x do měsíce,40x na povolenku.
Oprava chyb v BP ČRS: hmotnost ryb se zapisuje nejpozději do započetí další docházky, ihned se zapisuje druh ryby a velikost v cm u druhů(kapr,candát,štika,bolen,sumec,lososovité ryby(pstruzi lipani)), u ryb ostatních se zapisuje ihned druh ponechané ryby a při ukončení docházky počet.

Změny pravidel rybolovu na mimopstruhových vodách :

Lovné míry ryb (je dovoleno lovit pouze tyto ryby):
15cm  .. okoun, jelec proudník,plotice, cejnek malý,perlín,ouklej,karas obecný,karas stříbřitý,sumeček americký (32ks denně)
20cm ... pstruh obecný,lipan,pstruh duhový,siven (povoleno za den ponechat 4ks do 30ti cm,2ks do 35cm, 1ks nad 35cm).
35cm .. cejn velký, jelec tloušt, jelec jesen,ostroretka stěhovavá,podoustev nosák,lín,mník jednovousý...  (6ks /den)
40cm ... kapr (3kusy do 45ti cm denně,2ks nad 45cm,1ks nad 60cm).
50 cm ... parma,bolen,candát (2ks denně)
60cm ...  štika,úhoř,sumec velký,amur (1ks denně)
130cm ... sumec velký(v době 1.1-15.6) 1ks ročně(odlov náhodného vyjímečného úlovku nadměrné velikosti).
dosažením povoleného počtu končí denní rybolov(1kapr 43cm+kapr 46cm= ukončení rybolovu, 1ks kapr 61cm=ukončení rybolovu,candát+štika= ukončení rybolovu, 1ks štiky=ukončení rybolovu,3ks pstruhů21-27cm+1ks 31cm= domů, 1ks pstruh 32cm+1ks 24cm=domů).
 

Doba lovu: celoročně se loví hodinu před východem slunce do hodiny po západu slunce:
4:00-23:00 : v červnu
5:00-22:00: červenec,květen
6:00-22:00: srpen,duben
6:30-21:00: září,říjen,březen:
8:00-18:00: listopad,prosinec,leden,únor:

Oproti stávajícímu RŘ se celoročně bez vyjímek zakazuje:
Lov na živou,mrtvou i části nástražní rybky. Lov z plavidel, zavážení a zanášení návnad i nástrah se zakazuje bez vyjímek na všech vodách.. Používání echolotu a elektronických akustických hlásičů(pípáky-povolen jen vibrační příposlech a dioda,zvuk musí být vypnut). Označování lovného místa jakýmkoliv způsobem.Lov do jakéhokoliv čeřínku/síťky. Osobám pod vlivem návykové látky je rybolov zakázán.

Lov dravých ryb přívlačí a na umělou mušku je povolen od 16.6 do 31.12 a omezen na maximálně 3vycházky týdně, datum je nutné zakroužkovat, případné ulovené nedravé ryby je třeba okamžitě pustit zpět . Je povolena jedna udice s nejvýše dvěmi umělými nástrahami (při lovu přívlačí i umělou muškou) s jednoháčky. Použije-li se nástraha s víceháčky(dvoj-trojháčky) musí být na ocelovém lanku(kovovém) a protihroty musí být zamáčknuty. Délka návazce z lanka musí být minimálně třínásobek délky použité nástrahy(to jest 15cm minimum) Při lovu ryb dravých může být ponechán: jelec tloušt, jesen,štika,candát,pstruzi(siven,duhák,potočák),okoun,sumec,bolen. Ultralehká přívlač se zakazuje - Vláčecí nástrahy nesmí být menší než 5cm a použitý vlasec/šnůra nesmí mít menší pevnost v tahu než 3kg
Lov nedravých ryb - Při lovu nedravých ryb plavanou/položenou 2mi udicemi se datum označí čtverečkem (případně ulovená štika,candát se nesmí  v tyto dny ponechat). Na každé udici může být maximálně jeden návazec s jedním jednoduchým háčkem. V jednom dni nesmí být způsoby lovu měněny, lov bez označení způsobu lovu se považuje za lov bez povolenky.Při lovu ryb nedravých může být ponechán z dravých ryb sumec,tloušť,jesen,okoun,pstruzi,bolen. Lovit na ovoce se smí pouze od 16.6(lov tlouštů v době hájení).


Bivak/stan/Brolly nesmí nesmí být postaven blíže k okraji vody než 35 metrů, zároveň musí být okolí v okruhu 50ti metrů vyčištěno od odpadků(včetně lidských exkrementů). Bivak/stan může být maximálně jeden na úseku 100 metrů, musí být označen visačkou se jménem majitele+dnem a hodinou stavby. Postavený stan se do povolenky značí značkou B v kroužku a na konci roku se za každé stanování při rybolovu platí bivakovné sazba dle atraktivity revíru 50-400Kč/den.Každý bivak/stan/broly se před postavením zaregistruje pomocí SMS ve tvaru BIVAK CisloReviru GPS_souřadnice cislo povolenky na SMS centrálu svazu, odeslaná SMS se předkládá kontrole. Spát pod širákem či v bivakovacím pytli není omezeno.Pokuta za nezapsaný/nezaregistrovaný bivak/stan= 500Kč/osoba+10xbivakovné. Je zakázáno bivakovat/stanovat v pracovní den.

Kontrolní odlov: každý člen má právo na 1x ročně provést na revíru větším než 5ha 6ti hodinový kontrolní odlov. Pouze v sobotu a neděli v době 8:00-14:00,druhý a čtvrtý víkend v srpnu a září. Při kontrolním rybolovu nosí lovec oranžovou či žlutou reflexní vestu,zelenou pásku na pravé ruce. Neplatí lovné míry ryb doby hájení, lze střídat rybolovné způsoby,lze lovit na živou/mrtvou rybku větší 20ti centimetrů.Na revíru K60-70 lze lovit samosekem na nástrahu mimo háček. a ponechat si maximálně dva kusy kapra/štiky/candáta/sumce libovolné velikosti.
Na vodách pstruhových právo kontrolního odlovu není umožněno.Veškeré ulovené ryby lovec ihned zapisuje do povolenky druh velikost,čas ulovení(hmotnost ryb se zapisuje nejpozději do další docházky k vodě,nebo ihned pokud lovec vlastní váhu a rybu pustí zpět do revíru). Po ulovení 10té ryby kontrolní rybolov končí.

Všechny pruty/udice musí být nesmazatelně označeny cedulkou/nalepeným štítkem se jménem a adresou majitele, udice/pruty nepodepsané se zabavují(i ty nenahozené).

Zakazuje lovit samosekem na nástrahu umístěnou mimo háček (nástraha musí být na háčku napíchnuta - pouze za příplatek).

Při rybolovu mezi sebou zachovávají rybáři nejméně vzdálenost 10 metrů při lovu nedravých ryb a 20 metrů při lovu přívlačí nebo muškařením(vzdálenost nesmí být menší ani když se rybáři dohodnou). Nahazuje se směrem kolmo k břehu nejdále do poloviny vodní plochy. Nepořádek na lovišti je lovící povinnen uklidit do vzdálenosti v okruhu 15ti metrů (neplatí při lovu dravých ryb přívlačí a muškařením).2 pruty nesmí být od sebe vzdáleny více než 3metry.

Změny pravidel rybolovu na pstruhových vodách :

Revíry(části revírů označených tabulí) s výskytem lipana: zákaz lovu broděním a muškařením do 15.6
Revíry(části revírů označených tabulí) s výskytem pstruha potočního : zákaz lovu broděním přívlačí a muškařením na streamer a jigové mušky od 1.9. Ryba ulovená v době hájení musí být okamžitě puštěna zpět . Fotografování ulovených ryb je zakázáno(kromě ryb ponechaných a zapsaných). Lov ryb lososovitých (přívlačí/muškařením) je povolen 3 vycházky týdně,8x měsíčně,30x na povolenku. Ruší se zákaz pouštění ryb "nežádoucích" , candát okoun,štika,tloušť sumec bolen nemají na pstruhových vodách dobu hájení, lovné míry (15 cm: okoun. 30cm:tloušt, 40cm: candát,štika,bolen, sumec).
Rybář smí lovit maximálně na 6ti revírech ročně Na stejném revíru. se nesmí jít lovit více než dva dny po sobě stejným způsobem.

Rybářské závody:
při rybolovu závodníků nesmí být nijak omezování ostatní rybáři lovící na revíru, musí být dodržena všechna pravidla pro rybolov, ryba nedosahující lovné míry/ulovená v době hájení nesmí být bodovaná ani ponechaná. Ryba která se vloží do vezírku musí být okamžitě zapsána Druh délka. Ryby se nesmí ve vezírcích vyměňovat. Závodník musí 10 dní před závodem držet rybářský půst(pokud na revíru lovil, nesmí se závodů účastnit). Na pstruhových revírech se nesmí závody pořádat.

Financování revírů:
ruší se povinost brigánických hodin. ruší se rybochovná zařízení MO,ruší se financování závodníků.
Polovina vybraných peněz za povolenky se rozdělí podle návštěvnosti revírů(podíl ceny povolenky celkovým počtem vycházek x počet vycházek na daný revír) a polovina podle dosažených úlovků(hmotnosti ryb).
Každý revír musí mít vyčleněné chráněné rybí oblasti s úplným zákazem rybolovu(vyznačeno bojkami na hladině)-tekoucí revíry 30 procent toku, stojaté 30 procent délky břehu v úsecích nejméně po 200 metrech. Vyznačené úseky červenou barvou zákaz rybolovu, zelený pruh rybolov povolen(stromy).

Samostatné Příplatkové známky pro exkluzivní možnosti rybolovu(lze kombinovat):
100 procent ceny povolenky ..........

  • Lov na samosek (možnost lovit na nástrahu umístěnou mimo háček- bojlíz pelety atp)- Lze využít slevového kůpónu 60procent se známkou Chyť a Pusť(snížení počtu ryb na 5 ks jakéhokoliv druhu /povolenka).
  • Povolení lovit dravé ryby na živou/mrtvou nástrahu větší 30ti cm v období červenec-září(15 vycházek-povolenka pro sumcaře-100 korun za vycházku)

50 procent ceny povolenky .........

  • možnost lovu na další prut/udici.

PS. Chápu že svým pojetím pravidel rybolovu jsem šlápnul do úsměvu širokým řadám kaprařů, sumcařů, likvidátorů dravců (početným zástupům rybičkářů) ale také masařům kteří by se museli trochu omezit. Změna by prospěla rybám a dokonce i rybářům. Chytáte na pelety bojlísy za tisícovky Kč krásné svazoryby a připlatit si aby jste měli co chytat se nikomu už nechce? Za stan v kempu/soukromáku si platíte a u svazovky tohle chcete grátis? Dravců v revíru by mohlo být více, kdyby je rybičkáři každý rok nezlikvidovaly včetně dorostu,, že štika/candát spadne z BL háčku= zabere zítra, mrtvá štika/candátek/okoun zažraný už nikdy nikomu nezabere ani se nerozmnoží.
Seznam vyřešených problémů:
konec stanových městeček na březích, klid od popiskování pípáků hluchoněmých kolegů, usměrnění sumcařů do mantinelů slušných lidí, eliminace rybolovu podnapilých partiček, zákaz lovu na rybku=ochrana dravců před nadměrným rybolovem=více záběrů a méně dřiny při lovu přemnožených dravců několika náhozy umělou nástrahou. Řešení odlovu trofejních dravců vyjímečnými povoleními k lovu na velkou rybku. Umožnění luxusu lovu na tři/čtiři pruty + pohodlí legálního stanování - za příplatek. Masaři nebudou chytat na samosek - ztížené podmínky odlovu kapitálních ryb.Srkačka s jedním háčkem není nebezpečná rybám. Nebude se pytlačit na MP vodách pomocí streamerů před zahájením lovu dravců. Uteče-li pytlák od nastražených nepodepsaných prutů - budou zabaveny, uteče-li rybář-pytlák zůstanou podepsané nahozené pruty a dohledá se viník, nehlídané pruty chatařů budou zabavovány - nepřítomnost rybáře u prutů. Masaři nebudou moci masařit každý den, ale jen třikrát týdně - snadno hlídatelné pokud dá do vezírku byť jen cejna bez zapsání do povolenky = šmitec. Ohledně závodníků mi vadí že při závodění/tréningu nedodržují pravidla rybolovu která platí pro všechny rybáře. Závodít podle řádu a trošku si to ztížit= proč nezávodit kdo odchytá na čas povolenej počet bodovaných ryb bez vyhrazování místa k rybolovu , sakování 40kg podměrečných ryb atd.

Průměrná známka: 4,44

Komentář ke článku (17)

Meteorologické okénko rybáře

 

Konec zimy 2014. 20.února

Na to že letos mrzlo asi jenom dva tři týdny, nenapadlo sněhu, nebudou jarní záplavy při tání, bude asi suché léto díky nízkým zásobám podzemní vody, tak fouknulo od jihu a jaro je asi definitivně tady. Pochytal sem první vycházku zero bez kontaktu, pak výborná chytačka na mušky (tloušti byli při chuti), no a první vycházka na plotice se vydařila na jedničku. Už jsou najetý a berou jako vzteklé(tloušti braly taky- těch sem nejvíc(všechny) pochytal na nymfu a na lurku.. a pár plotic na blešivce. Takže to vidím následující čtiři víkendy klasika Jarní plotičí tah.. no a možná průbnu v mezičase říční lopatáky a jestli stihnu do 15tého března vydolovat nějakou parmu ostroretku. Sem zvědavý jestli zase najdu násadáky na korytě jako předloni a vloni(vloni braly kapříci u břehu na splávek díky megaprotáhnuté zimě,která přešla hned do léta).


Silvestrovské pochytáníčko 26.12.2013

Zima polevila a Období kolem letošních Vánoců bylo jako na jaře, teploučko, na mikinu, dokonce i bez rukavic se to dalo, pokud si člověk zalezl na nenávětrnou stranu přehrady. Rybu sem sice žádnou nechytl, ani kontakt sem nevyházel, ale u vody bylo fakt hezky. Na stromkách ještě bylo spousta trnek a šípků, hloh už ptáčkové ozobali do poslední kuličky. Před Vánocema sem si byl na řeku jednou zafídrovat(pár neproměněných záběrů a letošní cca 6té totální zero) a dvakrát s vláčkou na chvilku(to se mi povedlo nalapat nějaký tlouště). PředSilvestrovská rybařina(30.12) byla ještě teplotně příjemnější, vláčka nic, akorát sem si pod nohy přivedl natřikrát menší štiku kterou sem bez lanka zkusil trošku poškádlit, ale než sem převázal s lankem tak vzala roha, Nebýt muškařiny v báglu tak by byla vycázka bezkontaktní, v proudu se mi podařilo zaháknout nejspíš duháka cca 30čísel, ten mi spadnul a pak v tišince tlouštáka cca 25 a druhej nedoseknutej útok duháka, pán se splávkem byl evidentně dobře připraven a tahal bílou rybu. fídr i plavačku sem nechal doma a na umělotiny se rybám moc nechtělo, takže příště vyrazím fídrovat a plavačkovat plotice tlouště cejny cejnky a možná i kapříka- hnojáčky mám v ledničce nachystaný.

Padá sníh, zazimovat je třeba(25.11.2013)

Tak je tady to bílé "sviňstvo" :) První letošní sníh a druhý náznak opravdové zimy(letos mrzlo už v říjnu). Tak pomaličku poryju zahrádku, poklidím drůbež na kompost a zazimuju rybařinu. Chtěl sem se sice o víkendu rozloučit s pstruhovkou, ale prdím na to. Ryby mají mít přes zimu klid. Možná se ještě vyhrabu párkrát k vodě rekreačně na tlouště nebo zkusit okyša candátka štikulu, kapříka mám zmraženýho a mrznout kůli šupináčovi na vánoce nechám pravověrným.

Teče voda teče(4.6.2013)

Tož nám letos zapršelo o chvilku dřív(přišlo včil pravidelné červenco-srpnové monzunové období dešťů). Nebýt informací od muškařů z čech, tak ani nevím že sou nějaký povodně. Koukáním z okna totiž občas sprchne, nějaký to mrholení, v potoce voda pořád v celku v normálu a ejhle za kopečkama lidi zase plavou a evakuujou, panika stres z toho jak si ta příroda dovoluje že ono naprší a že ta voda kupodivu teče potůčkama do řek, z řek na pole a louky a na louce domeček a do domečku. Pan premiér z kapšičky na škody ve stovkách miliónů korun na infrastruktuře(silnice) vytáhne miliardu(no slíbil tak určitě dodrží). Jenom pražská zoologická hlásí škody za 160 miliónů(honí zase lachtana), tak možná na ty podemleté silnice mnoho nezbude.
Některé rybáře zajímá jakou mušku nasadit na zaplavenou louku, další kam to spláchne labské kapříky pupíky(do německa,Buldozera a Ovečku s Beránkem vyloví asi z moře), občas někoho zachvátí obavy z budoucnosti že v řekách nebude co chytat... případně že tam zase bude nezvykle mnoho nasazeno(kapři vypláchnutí z rybníků končí obvykle v řece). No jo co si zasejeme, to si musíme vypít až do dna. Na co se netěším, že po povodních vyjedou bagry a betonářské lobby bude opět spravovat "škody" na kanalizační síti ČR - pohled na štěrkové lavice, vyvrácený strom v řece a další nepřirozené překážky volného odtoku je k nevydržení.
Povodně(jarní a letní) k přírodě patří, s plošnou meliorizací, odkanálkování lesů(příkopy kolem lesních cest)...s tím jaksi příroda nepočítala a tak stačí aby trošku sprchlo a už jede kafe a na druhé straně dva týdny nezaprší a vysychají potoky. Statisticky to odpovídá jako když si šlápnete jednou nohou do kyblíku s ledem a druhou nohou do skoro vařící vody(průměrně je vám příjemně ..a v reálu máte jednu nohu omrzlou a druhou spařenou), od normálního průměrného stavu ta rafička lítá více doleva a více doprava(do extrémů) a to je to nepříjemné. Teprve až když vyschne příliv peněz do oprav povodňových škod, se lidé začnou chovat rozumně a přestanou stavět v dolíku u řeky, řeky si opět vymelou svoje meandry a bude zase dobře na tom světě. Kéž by ty peníze došli už letos.
V ML kapříci pupíci doufejme nedojdou. Stoletá voda může napršet třeba každý druhý třetí rok... je na každém jak se k tomu postaví.
Záchranné odlovy ryb z lagun u Labe ze zvrhly v akci Zachraňte ty kapry+ focení a předpažky aby toho týrání nebylo málo. Patří opravdu ti velekapři zpátky do řeky?
 

 


Jaro na sebe letos nechává čekat(29.3.2013)

Člověk míní a příroda mění. Vloni touhle dobou už byla plotičková sezóna v plném proudu a na tenhle víkend už sem měl naplánováno jak začnu zaplňovat řádky v povolence a ono ..tradá chumelenice za kterou by se ani ruský Mrazík nestyděl. A to bylo dokonce včera večer ve vzduchu na krátkou chvíli cítit nemrznoucí jaro, čejky poskakovaly na poli. Ono je v podstatě docela dost možné že i následující víkend bude v stylu sibiřského tajfunu a na ryby se vydají jen nejotužilejší jedinci rybářské komunity. Když se mi na ryby jít nechce tož zůstanu doma v teple, aspoň bude čas přerovnat rybářské harampádí, nachystat výbavu na novou sezónu, promyslet taktiku atd atd. Vytáhnu z mrazáku posledního kapříka z loňské sezóny a ať si venku mrzne dle libosti. Ony ty ryby nikam neutečou.
 Za vzpomínku bylo v prehistorických dobách zavedené zahájení rybolovu na stojatých MP revírech od 1.5 a na tekoucích revírech 16.6(všeobecné jarní hájení všech ryb v řece od 16.3). Rybáři se nikde netlačili u zamrznutých revírů jako dnes.
Oficiálně pro sebe považuji letošní zimu k datu 11.4.2013 za definitivně ukončenou- ulovením prvních tří kusů ryb(okoun,cejn,plotice a šupiny z podseknutého kapra). Za pozitivní efekty dlouhé zimy se projevilo že letos konečně neomrzli třešně(při tradičních mrazech půlky-konce května)


Hurá tak nám zapršelo. (09.10.2012)

Konečně jsme se jako rybářsko houbařský spolek společně letos dočkali zázraku a 7.10.2012 z nebes zapršelo a decentně i dostatečně. Pohledem do řeky jsem zjistil překvapující věc, zvedla se a zakalila voda, což svědčí o opětovně zhoršené schopnosti vyprahlé krajiny absorbovat srážky (ono sice zapršelo jako dost, ale normálně se taková trocha vody hnedka vsákne-teda měla by se vsáknout).

 Škoda, že do letos vyschnutých korýtek kanálů(jako potoků) nenapršeli i nějaké ty obojživelné pstruzi lipani a raci, žáby to letošní léto doufejme vydržely ve zdraví. Nejvyšší čas, aby se svaz pohlédnul po násadách bahníka kříženého s libovolnou naší domácí rybou- mi by se líbilo chytat bahníky pstruhované a bahníky lipanovité (motyčku i lopatku potřebné pro jejich lov ve vyschlém korytě již vlastním).

Anketa:Máte taky radost, že zapršelo?


A) Anoooooo :)   56%
B) Néééé, bláto :(   22%
C) Vyplavilo mě to :(   0%
D) Vyplavilo to sousedy :)   0%
E) Vyplavilo to kapry z lesa, tak berou :)   22%

Hlasovalo 9 čtenářů.


Tato rubrika bude věnována občasným vyjímečným jevům z oblasti počasí a jejich vlivům na život rybáře.

Anketa:Snášíte dobře rozmary počasí?
A) ráno vstanu a buď se dá jít nebo nedá, přírodě neporučíme. 22%
B) Jedu ať je jakkoliv 11%
C) Plány jsou od toho aby byly flexibilní. 67%
Hlasovalo 9 čtenářů.

Proč musíme pouštět ryby? Kde a jak vznikají trofejní ryby?

 Povolenku Chyť  a pusť (Samozdřejmě levnější než masařskou povolenku protože rylísáci nemají dost peněz a hlavně ryby z revíru neberou a svaz nemusí díky jim tak moc zarybňovat) zatím svaz neprodává a ještě asi dlouho prodávat nebude.

(Sumcař ani kaprař si CaR povolenku stejně vzít nemůže, protože potřebují ke své činnosti zabíjet minimálně nástražní rybyčky pod bójkou a aji ty plevelný nástražní rybky je potřeba z revíru ulovit, zavezírkovat ..a v lepším případě i zapsat do povolenky pokud je použije i druhý den).

Které druhy a velikosti ryb(TabuRyby) musíme pouštět abychom nenarazily na nepsané mantinely etiky,estetiky a ryboetikety?:

Od muškařů se dozvíme, : potočák lipan se prostě pouští v jakékoliv velikosti (za omatlání tuctů až stovky mikrolosoidních ryb za vycházku je občas i pochvala,nevadí když tuhle rybu opatláme a fotíme měříme vážíme i v době oficiálního hájení, hlavně že všechno plave zpět= volavka taky musí něco žrát a takový uhynutý/zaplísněný potočáček/lipáneček je snadný na doklovnutí) ..... a když už tak na gril nám údajně svaz vysazuje dostatek duháčků/sivenů v tržní velikosti.

Fídristé skupinu TabuRyb rozšíří o velevzácné ohrožené druhy typu ostroretka, parma,(Tlouště vzít můžem jelikož těch je dost a kdo by to žral kosti samý), .. ufídrovaného lína by opět zabil jenom vrah a necita. Fídrista povolí vzít plotic cejnů dle libosti, karasa stříbřitého a kapra násadáka ve velikosti 45-55(občas snad i 60cm)

Sumcařům jsou vcelku lhostejní cejni tloušti plotice perlíni okouni boleni kapři(do jisté velikosti),lína bodne na trojhák bez zardění a překvapivě i menší sumci do cca metru(v krajním případě do 120-130ti cm), takových menších sumců si prej můžeme vzít občas na gril kolik je libo .. ale Chraň Bůh vztáhnout ruku na budoucího trofejního sumce 140-150cm nebo dokonce na současného trofejáka gigantickou dvoumetrovku (protože to dá rozum že s takovouhle nám tu nikdy stokilovej sumec už nikdy nevyroste když se budou ty dvoumetrovky vešet na háky a prohánět udírnama).  Candáta nebo štiku si sumcař zobne aby neurazil.

Z rodiny kaprařské podle odrůdy budeme mít povoleno si občas ponechat kapříka násadáka(kterej stejně jenom otravuje a požírá bojlízky určené jeho hodnotnějším desetikilovým a větším kaprům s velkým K ..a určitě i Amurům od 85cm délky (menší a podřadnější ryby nemají právo požírat drahé vytuněné XYZBaits.
 ..tlouštům,karasům a především ožužlávačům cejnům správný WaM kaprař přeje smrt v sumčích útrobách.  Candátek na gril se na výpravě občas hodí a ty nástražní rybky taky nepadají samy z nebe (kaprař umí chytat aji na živou/mrtvou rybku a i do čeřínku).
  Od kaprařů teda máme povolený si ponechávat štiky sumce candáty a menší kapry a amury kteří nepřesáhli magickou hranici kilogramů a centimetrů od které začínají být zajímavý pro aplikaci komerčních kapřích nástrah a návnad( čti Bojlíz od firmy XYBaits ). Plevelná ryba jakéhokoliv jiného druhu než kapr K60+ amur A85+ kapraře obvykle nezajímá(snad kromě velké parmy).
 

Nejtolerantnější skupina rybářského národu se mi jeví plavačkáři, drobotiny je totiž všude dostatek a ouklejím cejnům ploticím vyhlazení nehrozí a s kormoránem se snad už brzo začne něco dělat, plavačkář dokonce uvítá redukci násadáků kteří na jemném vybavení nečekáni nezváni na řece dovedou občas zazlobit.

Velmi početná a rozšířená skupina bobkařů a důchodců vzácné druhy ryb obvykle neuznává a kosí to napříč spektrem,Hlavním cílem bobkařského jádra je kapr jakýkoliv 40cm+ a na podzim a po zahájení tam fláknou občas 10cm rybku pod kačenku, naději na přežití při šetrném zacházení má občas i nějaká ta ulovená podmírová štika, Okoun candát to mají spočítaný již v okamžiku záběru.

 Takže shrnuli skupinu všeobecně povolené kořisti: lze lovit nástražní rybky(ouklej,plotice,okouni,tloušti), kapra 40-60cm, karasy stříbřité + cejny na salát/karbenátky,štika candát,menší sumec .. no a DuhákoSivena bezploutvého.
TabuRyby jsou tyto: parma,ostroretka,Lín,Pstruh Potoční, Lipan,Sumec S140+,Amur A80+,Kapr K60+.. tyto když ulovíte mimo dobu hájení a budou mít lovnou míru.. pochutnejte si, ale nikde se tím nechlubte (zaskočila by vám při gratulacích kostička v krku).

 

Argumenty proč pustit rybu:
"vždyť ještě moc nevyrostla"= kousek nad míru ryba, chytni si nějakou větší brát takové caparty je škoda..
"z téhle by mohlo něco pořádného vyrůst, pusť ji" = hezká ryba dost nad míru
"tahle je už trofejní generační ryba"  (kapr nad 60cm, amur 80cm+ ) a jistě udělá radost i dalšímu rybáři, radši si vem nějakou menší- kouzelné kolečko se uzavírá !  Čili jak vlastně může vyrůst trofejní ryba když všecky ty menší než trofejní ryby si můžeme v klidu ponechat (i ta trofejní ryba kdysi byla tak akorát ani malá ani velká) a technologie počty i vybavení rybářů je na takové úrovni že na konci sezóny v revíru doslova zbyde jenom ten plevel?

Když už ovšem daný velký ryby jsou spočítaný a zaevidovaný a každý dobrý lovec je měl na břehu i několikrát za sezónu a mají vlastní jméno , hen tu nastupuje logika nejvyšší, takzvaná logika lovců trofejních ryb(skoro jiný ryby než ty trofejní nechytajou), což občas dojte tak daleko, že lovec se rozhodne danou trofejní rybu zachránit před masařema a prostě ji převeze jinam kde jí nebude hrozit takový nebezpečí(třeba na klubovku nebo soukromáč). Bobkaři pomáhají vytváření trofejních ryb protože redukují hloupé násadáky a usnadňují lov těch pár zbylých veteránů v revíru- poslední kapr v rybníku bude automaticky trofejní a  když se dost dlouho leží u pípáků tak tu kuličku/peletu jednou nacucne a kolotoč podložka fotka..... Takže bobkaři pomáhají (redukce netrofejních ryb sportovní CaR rybář není schopen, přece jen imaginární CaR mortalita je nedostatečná a vědecky neprokázaná). Ovšem přiliš velký počet úspěšných aktivních bobkařů vede ke stavu, kdy pak nemá jaksi z čeho dorůstat další generace trofejních ryb. Důležitý je fakt, že bobkař není naštěstí schopen ulovit trofejní rybu, a když už se tak náhodou stane tak daná trofejní ryba již nikoho dalšího nepotěší. Na revírech kde se vyskytují samé trofejní ryby(gladiátorské ringy alá nevěstince=čti EgoHoňSoukromáky) se fenomén bobkař nevyskytuje a jedině zde naleznou jejich šupinatí obyvatelé klid a pohodu smrti stářím jak jim bylo předurčeno (Bůh řekl rybě, žij štastně až do smrti, a tak se stalo, každá ryba má potenciál dorůst do trofejní velikosti(když ji nic nesežere tak prostě vyroste)).

 Občas přemýšlím zdali si trofejní ryba uvědomuje svoji cenu a je štastná když konečně rybáře oblaží svojí chvilkovou slabostí. Není jí smutno, že je poslední z celého hejna? Bojí se každého zrníčka kukuřice nebo rozsypaného šrotu? Už aby jsme se naučili mezidruhové komunikaci a sdíleli s rybami jejich nejniternější pocity a emoce, deptá mne že svým šupinatým kamarádům nerozumím a oni nemohou dostatečně opětovat city které k nim chovám, polibek na čumáček a plav si a nezapomeň poslat babičku (jedině tomu kapřík rozumí a jak vesele šplouchne ploutví při startu do hlubin).

Proto mějte ryby rádi a chovejte se k nim tak, jak by jste chtěli aby se ony chovaly k vám. Kdo do vody háže šutry místo chleba, toho ryby rády mít nebudou. Je ryba která nepodléhá selekci trofejní nebo jenom velká? Byly by bez masařů/bobkařů vůbec nějaké trofejní ryby které se uloví jednou za život? Je ryba která se chytne několikrát za sezónu pořád trofejní? Jak dlouho jde navyšovat osobáček a kde si ho vylepšovat aniž by došlo na "Zaplať si svoji trofej"?

Jsem přesvědčen, že trofejní ryby se můžou časem dokonce i zmenšovat, není tak těžké zařídit aby v revíru prostě nic pořádnýho neplavalo a pstruh 35cm se může ulovit jeden za celý rok nebo dokonce žádný.

Průměrná známka: 2,57

Anketa:Je trofejních ryb dostatek pro každého?
A) Ano. 100%
Hlasovalo 6 čtenářů.

100 x nic umořilo osla.

Dobrý den, ráda bych se vám představila. Já jsem svazoštička Karolína a letos se mi podařilo vyrůst na úctyhodných 42centimetrů.

Je květen tak se ráda vyhřívám nad pařezem, který mi slouží jako základna odkud vyrážím prohánět plotičky okounky. Vyrostla jsem v části revíru kde se nesmělo chytat a pařez se mi povedlo obsadit, když předchozí štičí konkurentka v předvánočním shonu sezobla nastraženou rybku pod kačou (a tož ale žádní svědci u toho nebyly a pařez mlčí) a co může vědět mladá štička o tom jak to na světě chodívá.  Jako správná štika jsem zvědavá a velmi se mi zalíbilo číhat na neopatrné rybky nad hromádkami krmení, které občas spadnou z nebe. Docela často se u hromádky začne zběsile a neodolatelně třepat plotička a cestuje bláznivě ke břehu, už dvakrát se mi zdařilo takto potrefenou plotičku dohnat a slupnout, kdo by to ale řekl že se potrefená plotička bude tak úporně přetahovat, teprve když jsem zlostně zatřepala hlavou tak plotička přetahování vzdala.

 Uběhlo několik týdnů a v kalendáři mi to hlásí, brzo bude svátek štik candátů jupí budem s kapříkama oslavovat 16tého června. Nachystám pod pařezem hostinu a bude pařba. Patnáctého června jsem ani nemohla usnout netrpělivostí, jak se mi vydaří první oslava.
 A je to tady, pomaličku svítá a štičí svátek začíná. Jako prvního gratulanta jsem dostala ŠhadRap v délce 9ti centimetrů v barvě Firetiger, krásný dárek taková exotika. S radostí jsem si s ním zazápasila a po chvilce pošťuchování peánem jsem opět rejdila ve svém živlu. Do večera mi přišlo pogratulovat k svátku ještě šest rybářů a byla sem z toho celá umordovaná, docela dřina ty rybí svátky.
 Sedmáctého června se mi ani nechtělo ráno vstávat, čelisti oteklé, jeden žaberní oblouk natržený a levý bok trochu sedřený od šupin (to jsem si udělala sama poskakováním po šutrech při jedné rybářské gratulaci, rybáři totiž chvíli trvalo než našel v batohu foták aby si mne přeměřil a vyfotil). Aspoň už po včerejšku vím, že už mi do míry zbývají jenom tři centimetry. Musím pořádně papat ať rybáře nezklamu (doufám že až mi přijdou rybáři příští rok znovu gratulovat, že už budu mírová)
.

.

.

.

.

Uplynulo několik dlouhých týdnů a svazoštička Karolína již za pařezem nečíhá, rybářští gratulanti marně sledují špičku prutu kdy přijde toužebně očekávané drcnutí do nástrahy. Karolínku si ugratulovali k smrti, ta už do míry nedoroste.
 Zdravím kolegy ultralajtisty s jejich mikromrdkama a hlavně nezapomeňte pogratulovat co největšímu počtu juvenilních svazodravčíků, vlasec 0,08mm je úplně nejsuprovější aby jsi si dostatečně zazdolávali(na kilový až dvoukilový parmy výborná volba, Bachy doporučuje). No a kolegům rybičkářům s potěrem pod kačou posílám též srdečné pozdravy, cigaretka to jistí a trojháky bez lanka čupr skvělá volba na štiku. Nemusíte mít obavu, já si těch pár svazookounků co přesáhnou 15 centimetrů už nějak na podzim dochytám, aby v revíru neoxidovali zbytečně a nebylo jim tam smutno a aspoň mi štíhlata nekoušou twistříky.

Spolehlivé způsoby jak zbytečně zmařit dravce:

  • trojháček bez lanka s rybkou a sešít jícen(štika to uhryzne).
  • přívlač s trojháčkovou nástrahou na teňoučkém vlasci(nejlépe bez lanka(sešít tlamu a utrhnout)).
  • dolování háčku zažrané štičce z útrob(jednoháček ustřihněte a ryba si s tím poradí- páčením ji zabijete).
  • Podměrečné dravce co nejdůkladněji na břehu nechat skákat po šutrech a patřičně obalit štěrkem  a pískem(ona ta ryba pak neklouže a lépe se jí vytahují háčky při pěti až desetiminutovém vyháčkování), peán je naprosto zbytečná věc.

Anketa:Kolikrát si můžete chytit stejnou štiku než bude plavat břichem vzhůru?
A) 1-5x 100%
B) 6-8x 0%
C) 9-15krát 0%
D) štika vydrží víc jak kapr, aspoň ju pořádně vytrénujeme. 0%
E) Svazoštiky mají záruku nekonečné životnosti, proto je jich tak moc. 0%
Hlasovalo 3 čtenářů.

Rekapitulace rybářské sezóny 2012 v číslech. 100kilogramů ryb ročně= žádný problém.

Tákže ...sumarizace povolenky a prostá řeč čísel z mého rybářského deníčku takového normálního svazomasaříka (z výkazu úlovků povolenkou se nazývající). Pohled do struktury úlovku koresponduje cca s rybí populací v revírech kde lovím (to co nemám v povolence buď ve vodě nežije(v dostatečné koncentraci) nebo to neumím/nechci lovit, tlouště+ježdíka jako jedinou uznávanou sportovní rybu třeba obvykle pustím).

  Pokud si nedokážete představit, jak se dá pravidelně nachytat sto a více kilogramů ryb za rok (na údajně vydrancovaných svazovkách), tady máte jedinečnou příležitost se mrknout jak se to dělá na "profesionální úrovni". Jsem čudlař profík a je to docela dřina. S cejny mi tedy občas pomohli kolegové spolurybaříci (pěkný cejn se prostě neodmítá ať jim není ve vezírku smutno,si o cejna i poprosím:-) ).

Ulovené ryby 2012      
kusů kg    
Plotice   Cejn (ks) kg
48 6,4 2 0,9
28 4,6 2 1,5
39 6,6 3 2,2
14 2,6 3 1,8
8 1,6 3 1,1
10 2,6 4 1,6
32 5,9 4 1,3
20 3,3 3 1,4
25 5,2 6 1,9
26 5,7 5 1,4
250 ks
44,5 kg
4 1,2
Kapr 30ks 57,7kg   39 ks 16,3 kg
     
Okoun 11ks 3,15 kg
Parma 1 ks 1,7 kg
4 0,7 Podoustev 1ks 0,7 kg
1 0,85 Ostroretka 15ks 11,2 kg
6 1,6 4 2,8
štika 3ks 3,5kg
4 2,9
  1,2 7 5,5
  1,2 Proudník 6+8ks=14ks 2
  1,1    

 

Celkový počet nedravých ryb(kapr 30,cejn 39,plotice250,podoustev,parma,proudník 14,ostroretka 15)
336ks
Celková hmotnost nedravých ryb
134,1kg
Celkový počet dravých ryb(okoun11+štika3)
14ks
Celková hmotnost dravých ryb(3,5kg štiky+3,15kg okouna)
6,65kg

Graf kusy hmotnost průměrně kg/ks
Plevelné ryby      
Plotice 250 44,5 0,18
Cejn 39 16,3 0,42
Ostroretka 15 11,2 0,75
podoustev 1 0,7 0,7
parma 1 1,7 1,7
proudník 14 2 0,14
okoun 11 3,15 0,29
       
celkem plevel 331 ks 79,55 kg 0,24
Ušlechtilé ryby      
Štika 3 3,5 1,17
Kapr 30 57,7 1,92
celkem ušlechtilé 33 ks 61,2 kg 1,85
       
Total 364 ks 140,75kg 0,39 kg

Vycházek 106    Průměrný úlovek = 1,32kg/vycházku   
Bezůlovkových vycházek 45(42%) (né že sem nechytl nic bratelného ale nic se mi vzít nechtělo, občas příliš mnoho kaprů(hrozící překročení kvóty), nebo častěji neberou) 
Průměrný úlovek na zápis= 2,3kg       
Vyjímečné vycházky: 5x 2ks kapr odchytáno,4x více než 4,5kg plotic,1x 5,5kg ostroretek(10 vycházek= 63,3kg ryb(45procent celkového úlovku))       
Podprůměrné vycházky průměrně 1,55kg(odpovídá 1ks kapr,nebo pár plotiček či cejnů či štika)       
Kapr=41 %, dravci=4,7%, plotice=31,5%, cejn=11,5%, plevelné ryby= 56%

Nejúčinnější techniky lovu : plavaná=plotice,položená kaprosamosek=kapr+občas cejn, feeder=cejn+plotice+ostroretky+občas kapř.
Nástraha roku=kukuřice, na feeder na řeku=červy+kuku mražená.

Největší fó-pá roku: úmyslně puštěný kapr 51cm(nelíbil se mi-nelituju toho), puštěný kapr 48cm s klidným vědomím jistoty 6-8cejnů ve vezírku(cejni vzaly všichni roha-to bylo překvápko na konci lovu), ostroretka dobrých 50cm mi vyskočila z ruky a vyháknula se(nechtěl sem vytahovat podběrák), ukousnutá mírová štika bez lanka na jigstreamer dobře zaseknutá zvenku za koutek(podběrák a mohla být doma), téměř krádež feederu kaprem(cca 48cm) a kapr u břehu upadnul(poslední kapří záběr roku). Nahazuju si takhle s fungl novým  5cm sliderem( pletenka 7kg) a fíííí slider odplachtil do pápá.

Největší haluz roku: na plavačku při bagrování letních plotic jsem na kukuřici vytáhnul okouna 37cm 0,84kg. Dvě ze tří mírových štik sem chytl náhodou při chytání okounů na twistříky bez lanka, letos jen tři ukousnuté štiky, žádný urvaný wobler. Při zaklipování jsem na feeder vytáhnul svoje předtím utržené feeder krmítko na háčku.
Meziroční změny: Kaprů (z 22ks na 30ks), štika(2ks na 3ks), plotice(nárůst z 29kg na 44kg), cejn(nárůst z 6kg na 16kg), úbytek okouna(z 6,2kg a 3kg), nárůst ulovené ostroretky z 0ks na 15ks (prostě sem se do nich konečně trefil), úbytek bolena(loni 1ks, letos nula).

Shrnutí:
takže není překvapení že si rád vezmu cejna, opravdu rád si nachytám hodně plotic, občas plácnu kapříka (jako když berou tak co už s nima) a občas nějaký to zpestření (štika okoun proudník parma ostroretky).

Závěry ohledně zarybnění: Stavy dravců opravdu nejsou nějak potěšující, okounů bylo letos opravdu jako šafránu, candáta sem zkoušel(pár malých na přívlač), s cejnama to jde nějak z kopce(dřív chytnu kapra než trošku rozumnýho cejňáka), plotic je stále dostatek, na sumce jsem se nakonec vůbec letos nevybatolil to aspoň zkusit.

PS. Opravdu si rád sem tam nějakou tu rybku vezmu, a ono se to za ten rok nasbírá. Není třeba každou bezmyšlenkovitě pouštět nebo rvát za každou cenu do vezírku, zítra je taky den. Když na chycenou rybku mrknu a nemám pro ni využití tak ji pouštím, lidé v lese taky nesbírají každou muchomůrku a pak doma přebírají co vyhodit a co do smaženice. I muchomůrka v lese udělá parádu, není třeba ji rozšlápnout.


* plevelem není myšleno opovržlivé označení rybího odpadu, ale ryby které se nesypou a množí se samy(naštěstí), rád tyto ryby chytám (mám radost z každé i malé ryby).

Průměrná známka: 2,00