Kontakt

Rybaření je fajn zábava i užitečný koníček.

Rybu kterou nesežereš můžeš i pustit, ona stejně nakonec chcípne.

Mírná masařina v mezích zákona neškodí po malých dávkách v jakémkoliv množství.

Všechno co jste chtěli vědět o masařích a báli jste se zeptat, se zde dozvíte.

Rybářův kalendář

 Mnoho a mnoho rybářů loví celý rok jeden druh ryby a tím to mají pořešené a ošéfované( jednoduchost volby kdy a kam zajít na ryby a co napíchnout na háček jako nástrahu).

 Vzhledem k tomu, že v našich vodách stále plave vcelku dostatek pestrosti různých ryb(velikostně i druhově) tak bych rád sestavil rybářův kalendář s druhy a nástrahami které na rybky platí v jednotilvých ročních obdobích.

 Leden- únor- březen: lapnout se dá především plotice, cejn, jelec tloušť. Nástrahy rohlík, těsto, žížala hnojáček či kopaná, otestovaný mám i párek a játra, mražená či vařená kukuřice na místech kde je mraky bílé ryby pro selekci větších jedinců. Ojediněle se může omylem lapnout i kapřík.

 Duben: V tuto dobu lovím především ještě plotici a pomalu začínám lovit kapry kteří se oteplující vodou začínají motat i blízko břehu. Konec dubna je vynikající lovecké období pro nastražení rousnice na úhoře. Toto období je taktéž docela fajn pro lov větších exemlářů karasů stříbřitých(přelom dubna- května)

Květen: Bílá ryba je ve tření takže lze zkoušet ulovit po večerech úhoře, kapříky, kde se vyskytuje tak i lína.

 Červen: je to pro mne klasické období kaprobraní- bláznění kolem zahájení dravců mne již nechává vcelku klidným( jako trochu si provětrám vláčkařské nádobíčko a občas se mi nějaká tak štikule padesátka podaří vysmýkat z vody). Jelikož mnoho rybářů loví na rybku, je efektivní si v klidu zakrmit a lovit kapry cejny a večer na zakrmené místečko nahodit rybku(co kdyby náhodou candoš či štička). Červen je taktéž vynikající období pro lov jelce tlouště na třešně nebo na přívlač s menšími rotačkami či woblery. Okouni se taktéž spletou.

Červenec - srpen- klasické letní klempírování na břehu přehrady či u rybníčka při decimaci násadáků(dokud nějací jsou tak proč si nezachytat). Není na škodu zkusit pařený rohlík, více zrnek kukuřice nebo i pořádnýho rousnáka( kterýho klofne i pěkný okoun). Vyplatí se nezapomenout si v batohu krabičku s vláčecími nástrahami, pokud vidím zalovit dravce je šance na štiku okouny. Na rybnících kde jsou ryby naučené brát z hladiny je skvělé zkusit lov na chleba rohlík (kapr amur tloušť). Koncem srpna již začínám lovit více na přívlač okouny a štiky(občas se zadaří i bolen).
 Dá se taktéž v tuto dobu vyzkoušet lov na špendlíky(mirabelky) a do téměř konce července i na pozdně zrající třešně ptačinky- povedlo se mi na ně lapnout i parmu a kapra.

 Září: pěkně berou kapříci, velmi dobře berou okouni, štika, po večerech zkusit candáta či sumce na rybku. Na řekách tlouště na přívlač.

Říjen: pokud se ještě příliš neochladilo tak chodím na okouny štiky tlouště, občas si ještě vyrazím na kapry než nastane absurdní měsíční podzimní hájení kapřů (od 16tého října).  Koncem října až listopadu si zaskočím na říčku nakosit několik kg tlouštů na zavináče(stačí si vzít jen krabičku woblerků třpytek, lehký vláčák do ruky a nalehko se proběhnout několik km podél několika zbývajících tůněk kde se drží poslední šupinaté osazenstvo povodím zlikvidované(zregulované) říčky.

 Listopad: je-li hezky tak si ještě párkrát zajdu na řeku zkusit zafeederovat, zdařilo se mi v tuto dobu ulovit jen sporadicky tlouště, pár ostroretek a při lehké vláčce i nějakýho okouna a bolena.

Co třeba nevím cíleně kdy kde a jak lovit jsou ryby typu : ostroretka, parma, candát, amur tolstolobik,sumec, zimní cejn a zimní kapr(listopad - březen). Nebratelnými rybami se v tomo článku nezabývám (V květnu třeba výborně berou na krmítka candáti ale hold jsou hájení).

 

  Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Kapr                        
V V V V V V V V V D D D
Plotice                           
  V V V X X D D V V V V
Cejn                        
  V V V X X D V V V V V
Jelec Tloušť                                                  
D D D X X X/ D D/ X X X D D  
Okoun,štika                                        
          V V V V V V V
  Vysvětlivky:   V= Výborná ryba do kuchyně, D= Dá se sníst, X= nedoporučuju ke konzumaci  
Průměrná známka: 2,25

rok štiky- 2008

V roce 2008 to zpočátku vypadalo na obvyklý průběh sezóny ..stihl jsem jarní březno-dubnové plotice, neprospal květnové kapříky a náběh do dravcové sezóny s poklidným startem (zero jak vyšitý na zahájení , všude lidí jak na mši) jsem pokračoval v dobře započatém kosení kapříků násadáků. 

 Z dravců se povedla v půlce července pěkná štička 55cm na malém rybníčku, kde jsem předtím lapnul dvoukilového šupináče a pěkného úhoře. Sedím si v poklidku nad nahozenými splávky u přítoku, vcelku mají ryby stávku, jediné dva záběry které sem dostal v mělčiny kde angličák téměř ležel sem proseknul kapra - záběr-vlna-přepálený zásek a tradá o háček méně.
 Jak si tak pokukuju po okolí, najednou několik metrů přede mnou vyskočila malá plotička z vody. Jelikož kukuřicožravé ryby měli svůj den, stáhl jsem pruty, převázal lanko a na něj dvoudílný sedmicentimetrový Jointed. Vějířovité prohazovaní netrvalo dlouho, při nahození podél břehu se v mělké vodě objevil typický záblesk, vlna za nástrahou a bliknutí tlamy dravce, půlvteřinku vydržet s nervama nezaseknout a lehké zatáhnutí potvrdilo háčky v tlamě predátora, šplouhanec a chvíle zdolávání a již se v trávě zmítala první slušnější štika. Na dravce jsem pak trochu pozapoměl a věnoval se kaprům cejnům v podstatě celé léto. První mírovou slečnu štiku z přehrady jsem vylákal začátkem srpna na 9cm popera(první opravdu dobře dobraný záběr a vydařený zásek při ranním propátrávání mělčiny). Předchozí záběry na popera skončili jen vlnou nebo výskokem štičky do vzduchu.

 Následovalo vydolování štičky 53cm z řeky Moravy v Olomouci (předcházeno bolenem).

 Další v pořadí byl výlet k tovačovu, kde jsem před dvěma lety při náhodné procházce ztratil štiku(na naprosto neznámé vodě jsem chvíli zkoušel na rohlík a pak hauzerovo peříčko které mi klofla mírová štika a i bez lanka jsem ji téměř vytáhnul- byla totiž zaseknutá jen z a krajíček a při třetím pokusu ji chytit za hlavou se vytřepala). Při příjezdu na místo bylo sice trochu více vody než minule ale tišinka byla furt tišinkou. Na zánovní wobler 9cm long casting s jemným světlejším dekorem mi u druhé strany řeky zanedlouho zabral slušný tloušť 36cm(pátý nához), pak již následoval jen menší tlouštík a několik nesmělýc drbanců na konci proudu. Trpělivě jsem prohazoval řeku křížem krážem když po cca hodince a půl lovu mi 2 metry pod nohama po wobleru z hloubky vyjela solidní štika a klofla jej na první pokus jako malinu. Zásek jsem nepřepálil a štika se zmítala na konci vlasce.  Po krátkém boji nyní již se silnější výbavou než minule(minule jsem měl jen 0,18mm na jemnou rybařinu) se štika nechala ochotně navést do síťky podběráku(který jsem tentokrát nezapoměl doma). Krásně stavěná vypasená 57mička.

 Září vykouzlilo hezké barvy na stromech a následných několik výletů po olomouckých štěrkopískovištích přineslo další tři kousky do sbírky , Horce se skrývala pohublá 55tka(čtiřikrát atak na nástrahu než ji trefila pořádně), Poděbrady při první hodinové návštěvě vydaly 56tku(z metrové mezery mezi chaluhami, pronásledovala wobler jako pes a pátý pokus při zastavení nástrahy vyrazila a zásek seděl). Další výprava byla již za chladnějšího počasí opět na Poděbrady z jiného konce, první hopsla malá štička kolem 40ti, pak mi to pod nohama netrefila větší štika, zastavil jsem se a po desetiminutovém prohledávání okoli mi ta nedobraná štika hopsla 15-20 metrů od břehu, zásek seděl a krásná 59tka byla na břehu. Vedle líčící rybář zkoušel koupat rybku a podělil se o informaci že ten rok na poděbradech dorostlo opravdu hodně štik, že měl sice záběr ale zatáhnuté do trav a nezasekl ji.

 Na přehradě jsem vyžehlil při chytání okounů krásnou dva a šedesátku(skočila po twisterovi tak aktivně že byla chycená zvenku za bradu, další tři štičí záběry dva jen cinknul vlasec po ztěžknutí návnady a jedna štika kolem šedesáti se nechala přitáhnout z hloubky až ke břehu kde začlo typické aligátoří rotování kolem osy a lup, sežraný twister si štika odnesla. O týden později jsem při příchodu na místo prohodil vody otestovaným milým Husky Jerkem 12cm HS a první ztěžknutí vlasce nebyla vázka ale opět štika přes šedesát. Další štiku jsem klofnul na malém rybníčku na Tail dancera 7cm(krásný útok v čisté vodě na předpokládaném místě výskytu dravce) a na podobném rybníčku jsem při noční přívlači místo toužebně očkávaného candáta z vody vylovil opět štiku na jointeda 9cm( který následně zůstal viset na snad jediném pařezu v celém rybníku- tomu se říká smůla na Ntou :). Ten rok sem při sumářování napočítal 11štik, téměř podobně dravců jako předchozí kdy bralo hodně candátů(ovšem candáti byli i ke 3 kilogramům, narozdíl od kilo až kilo a půl štikám).
 

Rady na závěr ohledně lovu štik?

Pro neznalé lovu štik , prosím ignorujte zde uvedené nástrahy,, neboť správná je ta nástraha která je předhozena lovícmu dravci před nos, když půjdu a budu vědět kde lovívá štika tak ji dostanu na cokoliv co bude navázaný na lanku, a když ne napoprvé tak napodruhé ,...no a živá rybka to jistí. Važte si každé štiky a chovejte se k dorostu slušně, aby jste si přehnanou aktivitou nepošlapali vlastní záhonek. Žádná štika nevydrží navěky zacházení, když ji dvacet rybářů třikrát denně vytáhnou, pomazlí na štěrku, vyrvou trojháky a hodí zpátky do vody. Štiku nevychováte, štika je blbá ryba, nevytrénujete ji aby se teda začla vyhýbat rybářským nástrahám. Všecky velké štiky co kdy ulovíte měli prostě dosud štestí, že se nepotkali s rybářem ve vhodný čas a na vhodném místě.. a pokud urvou vlasec, následně někde pojdou se sešitou tlamou/jícnem (štika slupne nástrahu i s 30-40cm lankem- za minutku).

Štika=Lanko!

 Pokud lovíte na vodách, kde lze s vysokou pravděpodobností čekat záběr štiky na víceháčkovou nástrahu(wobler,rotačka s trojhákem) = lanko, kewlarový šnůrečky jsou absolutně o ničem(ověřeno- tři náhozy- tři nástrahy v štičí tlamě). Wolframové lanko když je opotřebované(zkroucené, poškrábnuté .. prdne jako nit, zavčas vyměnit a vyhodit.

Poškozenou mírovou rybu do vody nevracejte, pokud lovíte na živou rybku tak především pokud si hodláte ulovenou štiku ponechat (pro štiku to není žádná sranda), čili držet se zásady jednoháček+lanko,  případně lanko + více háčků a okamžitý zásek... sílu vlasce volte né pro super zdolávání(aby jste si teda pohráli když už štika zabere), ale aby jste zaseknutou štiku vytáhli a zbavili háčků. Stává se, že štice přervete zásekem žaberní oblouk(přežije to), zaseknete ji za oko(štika umí lovit i bez oka) a další nepřijemnosti. Ukousnutý twister na jednoháčku štice nepřekáží při lovu a obvykle si ho brzo vyklepe ... taky není nic jednoduššího než dát lanko, novou nástrahu a zkusit si štiku s twistrem ulovit. Když loví tak máte velkou šanci na další záběr a vytáhnete ji i s předchozí nástrahou.

Průměrná známka: 3,75

Jak jsem potkal candáty







Sezóna 2007 probíhala vcelku klasickým tempem, již několikátý rok jsem se naučil lovit na přehradě kapry v blízkosti břehů na splávek i volný vlasec( jarní plotice, pak kapři cejni a blížil se konec srpna (čas okounů).

 Pěkný slunečný den probíhal vcelku v poklidu, ryby mi nenajeli a jediný záběr mi přes setměním téměř kapr ukradnul prut z vidliček ( nic se nedělo, na vteřinku jsem přestal dávat pozor a už vrčela brzda). Ze záběru se vyklubal krásně stavěný kapr šupináč 48cm, zapsat, šup s ním do vezírku a dál již žádný záběr nepřišel. Smráknulo se tak jsem začal balit, že pojedu domů. Na hladině ani vlnka, začínali prosvítat hvězdičky a vyšel měsíc. Přes den jsem zkoušel i dravce na vláčku a rozbalený prut s Shad¨Rapem 5cm byl stále opřený o keře. Mrknutí na zbalené věci a poslední prut mi vnuklo myšlenku .. že bych to ještě prohodil ?
 Od myšlenky nebylo daleko k činu, vzal jsem prut, podběrák a popošel kousek vedle na hlubší vodu kde se lomí mělčina. Nához první druhý třetí  nazdařbůh když v tu cca desátý nához přišlo drbnutí do špičky, zásek seděl, něco na konci vlasce uváznulo. Odpor nic moc, spíš takový pasivní, říkám si že by okounek nebo malá štička?

 Konec vlasce se klidně blížil , když v tom metr od břehu se dosud pasivní ryba projevila mocným šplouchnutím .. dva tři krátké výpady a v podběráku se zmítala velká ryba (opravdu nádherný candát 62cm, můj první candát na noční přívlač (několik candátů jsem již předtím ulovil ..45cm na hauzer.peříčko, na rybku a malé candátky na přívlač před snad patnácti roky)) ale tahle dvoukilová statná ryba mne opravdu uchvátila. Bylo odchytáno.

Následujících několik výprav na noční přívlač bylo neskutečných .. do konce října jsem chytil tolik candátů co dosud nikdy jindy, k vodě jsem vyrážel až když byla tma ..nebylo kam spěchat a trpělivé prohledávání hlubin přehrady neslo ovoce.. Nikdy nezapomenu na to zvláštní drcnutí do nástrahy a zapružení a kopanec po záseku(což častěji zaseknutý pařez neudělá). Vcelku hodně candátů mi upadnulo u břehu nebo chvíli po záseku, menší kolem 45ti cm jsem nechával i vytřepat u břehu ve vodě ať na ně nemusím sahat. Přišel-li záběr, věděl jsem že další na sebe nenechá dlouho čekat. Drc= candát 68cm, vylovit klepnout, pět minut a druhý záběr ve stejném místě = candát 72cm, naprostá nádhera, odchytáno zabalit a domů. Jeden z candátů co mi na woblera skočil daleko od břehu byl evidentně z jiné váhové kategorie- dohaduju že se jednalo o 4-5ti kilový kousek (80cm jistě), tento se mi však vysmekl z háčku( trojháček byl vypáčený ohnutý). Ten podzim jsem ulovil 13 krásných candátů 47-68,69,72cm + dokonce mého prvního sumce(sumec mi zabral hnedka poté co jsem vlastní chybou přišel o +-60 cm candáta u břehu, né dost pevný úchop za hlavou, candát se mrsknul a byl pryč.

 Lov candátů pro zábavu a jeho následky: velmi často se setkávám s lovci candátů co se chlubí že jich chytli dvacet třicet .. a po otázce na co a jak velkých odpovídají ..no na rybku a míru měl jenom jeden. Candát je vcelku citlivá ryba na zacházení, přestože odplave tak často následně uhyne.. z několika důvodů.. Pokud candáta rychle vytáhnete z velké hloubky(nafoukne se a nebude se moci ponořit) nezáleží jestli chytáte v hloubce na rybku nebo na vláčenou .. i při slušném zacházení bude CaR rybolov candáta 5-35procent úmrtnost puštených ryb(čím humpoláčtější lovec- tím víc jich bude ráno plavat na hladině břichem vzhůru).  Tož když narazíte na hejnko candátího dorostu .. popojděte o kus dál nebo změňte nástrahu na větší.

Lov candátů pro maso a jeho následky: fenomén hojnosti a nedostatku candátů na přehradách bych viděl cca takhle(cca čtiř-pětileté cykly). Kdo candáty umí najít a lovit je úspěšně loví každý rok v opovídajícícm množství .. rozhodně vám potvrdí že candátů je a bylo dost. Pro spoustu, opravdu spoustu rybářů je candát vysloveně záhadná ryba .. sem tam se poštestí vylovit candáta v době tření na vytahované krmítko, na foukačku ..
 paradoxně by se dalo říci že foukaná kukuřice s krmítkem je velmi účinnou nástrahou na velkého candáta(dané tím že na krmítko a foukačku loví velmi mnoho rybářů a prostě některým se zadaří výhra ve sportce). Úporná snaha chytnout candáta ať to stojí co to stojí podkopává jejich stavy, čím častěji se pole oře, tím menší brambory narostou.

Candátí perioda:  Jsou roky kdy uloví candáta každé pako(i já), dorostla početná generace 45-50-58-i 70cm kousků z předchozích let kdy bylo candátů málo, nebylo efektivní vysedávat celé večery nad mlčícími pípáky, lidé dali candátům chvíli pokoj a ti měli klid dorůst.
 V roce kdy se většina velkých candátů odchytne na udice se taktéž to jaro vytřelo mnoho dospělých candátů+ i zbudou z prořídlých řad veteráni(budoucí kapitální ryby které mají šanci dosáhnout 80-90 i více centimetrů(dejme tomu jedna ryba ze sta).  Candátů se loví hodně a co záběr to pěkný kousek(čili slušní rybáři chytnou jednoho, druhého, balí a jedou domů a pokud jim čas dovolí výpravu zopakují, candátů ubývá ubývá, počasí se taktéž zhoršuje, podmínky se mění a hustota candátů poklesne do bodu kdy již je efektivnější nahodit opět na kapříka. Následující sezónu rybáři namlsaní předchozím úspěšným rokem opakují pokusy ..rybička na dno a jedem .. sem tam některého zbývajícího candáta uloví, ale není to žádná sláva + pomlátí se zbytečně 35-40cm kousky které mohly dorůst do míry, Třetím rokem již dospělých candátů je velmi málo, potěr z předchozího úspěšného výtěru teprve nabírá síly(má dva -tři roky), pocit rybáře jest že úplně candáti zmizeli.  Čtvrtým rokem doroste první vlna lovné míry(obvykle nepovšimnuta rybářskou veřejností) a pátým rokem dorostou 50-60-70cm a nastává opět koloběh sklizně a cyklus může začít znova. Pokud by nebyla převažující technika lovu zažíračka candátů na rybičku, což odskáče dorost, bylo by candátů dost pro všechny .. ovšem sobecký zájem zvítězí vždy nad anonymním pocitem odpovědnosti co svým jednáním způsobíme.