Kontakt

Rybaření je fajn zábava i užitečný koníček.

Rybu kterou nesežereš můžeš i pustit, ona stejně nakonec chcípne.

Mírná masařina v mezích zákona neškodí po malých dávkách v jakémkoliv množství.

Všechno co jste chtěli vědět o masařích a báli jste se zeptat, se zde dozvíte.

Na lehko k vodě. Rybářské rychlovky.

Pojem zajít si k vodě většina rybářů spojuje s masivním hmotným zabezpečením výpravy, napakovat auto, naházet tam výbavu jak když se Arnold v Comandu připravoval zachránit svoji dcerku z ostrova teroristů .. tudíž hlavně nezapomenout raketomet, pět kulometů, třicet granátů, dvě bedny munice, člun k vylodění ... té nezbytné bagáže se nasbírá, hlavně aby něco náhodou nechybělo.. A nezapomenout na kolečka/vozíček, aby se ty krámy daly vůbec převézt na místo rybaření, hodinu dvě než se u vody člověk zabydlí, než to zase spakuje.

Oproti tomu existují rybolovné způsoby kdy fakt stačí klofnout do ruky prut, do kapsy nějaký nástrahy metr peán povolenku .. a jít k vodě zkusit štěstí. Mezi tyto šoulačkové styly počítám muškarinu (lehkou muškařinu bez broďáků), lehkou vláčku, na čudle s plavačkou(jeden prut, bič)(když se ví kam jít), sáček třešní na jelce pod splavem, občas provozuji i fídr šoulačku,  když vím že budu mít jen hodinku dvě času.

K čemu jsou takové rychlovky dobré? No třeba k ošahání nového revíru, zkoušení míst, zjištění kde to trošku bere a kde je to hluché, nebo si jen jít vyvětrat hlavu od starostí běžného dne do přírody. Naučíte se takto hledat ryby a občas i dobře zachytat když se trefíte do černého. Při vláčce jsem vypozoroval že je rybník nějak podezdřele obležený .. štika se mi vytřepala, tak jsem si zašel druhý den a štika skončila v igelitce(nevím jestli to byla ta samá, ale je to možný)..no a dva dny nato jsem vyrazil na kapříky(protože jejich hejnko na mělčině nešlo přehlédnout).. a taky že sem dva krásný kapry chytnul. Loňské okouní ráno bylo taky megatrefa na první čistou. Mezi takové rybářské rychlovky počítám i letošní jarní tlouště (které bych nenachytal, kdybych den předtím při podobné rychlovce nenašel kde zrovna jsou a berou,takže jsem mohl jít druhý den na jistotu). Dá se natrefit na termín, kdy zrovna nasypali, povšimnout si kdo kde se ochomejtá kolem revíru. Mít oči otevřené a ne jen tupě nahodit krmítko, po hodině bez potahu prohlásit "tady je to mrtvé,nic nebere,sem už nikdy nepůjdu". Ony rybářské příležitosti jsou občas velice pomíjivá záležitost. Duháci se vyrubou než bys řekl švec a ani u těch násadáků to není navěky (berou dokud nejsou vytahaní z vody-což trvá týden dva nebo maximálně tři, pak už můžete maximálně paběrkovat).

Rychlometody přibaluji i do vercajku na bobkařinu, moc velká zátěž to není a když projede hejnko lovících okounů nebo štika do zakrmeného, tak štěstí přeje připraveným. Při prolézání řeky s vláčkou jsem si všimnul velkého hejna hezkých ostroretek, všimnul jsem si jich i další rok, takže k myšlence zajít si zafídrovat nebylo daleko.. fakt že jo, byli při chuti.

Při téhle minimalistické výbavě si člověk uvědomí co je opravdu nezbytně nutné a bez čeho se dá naopak velice dobře obejít. Zapomenutí krabičky s bročky , pár háčky a kousek návazce  bývá fatální (což se zjistí ihned po utržení jediného háčku nebo posledního twistra) :) Nebo přijít k vodě a zjistit že kukuřice na háček zůstala doma a červíka z pod kamene ne a ne vyšťourat, ani larvu chrostíka. A když vidíte rybáře jak to z vody tahá jak na běžícím páse, kolikrát není na první ani druhý pohled vidět co opravdu za jeho úspěchem stojí, protože když to pak zkusíte "stejně jako on".. a vystřízlivění ono to není zase tak jednoduchý jak by se zdálo.

Co platilo jeden den, už druhý platit nemusí, místa/počasí se mění , ryby se  stěhují ale zážitky zůstávají. Rybaření je cesta bez zbytečných otázek jaká technika je nejlepší a jaká ryba je nejlepší, jestli si vážit toho co mám na háčku nebo holuba na střeše.

 PS. Výzva. Chraňte dravé ryby, je jich v našich revírech málo. Chytejte je sportovně jako lidí, ne jako v pravěku na živé mrtvé rybičky s desetiminutovým čekáním na zásek. Čím víc dravých ryb chytíte  a pustíte, tím víc je budete chránit. Chovejte se u vody jako lidé, ne jako hejno prasat. Chraňte dravé ryby tím že je budete fotografovat v době hájení, pstruha candáta potěšíte dvojnásob. Foťte i podměrečné dravčíky aby sme všichni viděli jak vypadá třiceticentimetrová štička. Děkuji zachraňte velryby a delfíny skákavé tím že si alespoň jednoho kapra donesete domů.
Mír světu halejujah. Aláh Akbar, kapr s tebou.

Průměrná známka: 2,45

Komentář ke článku (7)

Uprchlické tábory na Nových mlýnech

Ačkoliv jsem severomoravák, tak se mi naskytla možnost výletu na proslavené Nové Mlýny Mušovské nádrže na okuknutí, pruty sem sebou nebral. Přes prostřední hráz sem měl možnost se projít už dříve, na spodní hrázi jsem byl prvně.

 Dyje jako hezká silná řeka dávala tušit fajn rybolov, ovšem hned na hrázi se mi naskytnul zajímavý pohled do zákulisí. Jedna kolonie kempařů se nacházela vlevo mezi stromečky, z dálky svítil příbytek z modré stavební plachty, obytné automobily po lese asi rozesela velká jarní voda. .. U hráze u přepadu se motalo hezké hejnko malých,menších a občas i větších kapříků, jako nahodil bych si, ale bylo to za cedulí a absence prutů by to neumožnila ani technicky. Rybáře sem široko daleko neviděl, ačkoliv počasí fajn, teplo, trošku vítr. Při procházce po hrázi směrem doprava jsem si povšimnul četných zatlučených cedulí s nápisem " Majetek obce XY, zákaz stání, táboření, stanování,biwakování .. Množství odpadků v okolí bylo asi dobře uklizeno, jenom na hrázi sem tam něco vyhodil příliv, oranžové kabely vedoucí kamsi do vody prý souvisejí s těžbou ropy či plynu, vrtné plošiny byly asi dobře maskovány. Za cedulemi se skrývala další žebrácká osada na evidentně velice neúrodném kusu pole, maringotka vedle maringotky ve stylu co dům dal, ob políčko vedle další pás slumových chatrčí a obydlí. Skoro bych řekl že na jižní moravě nebudou lidé trpět hladomorem a nebudou nuceni obývat obydlí na tak nízkém civilizačním stupni, asi jim pošlu nějakou humanitární pomoc. Třeba až příště přijedu na inspekci, bude k vidění i plovoucí vesnička ve stylu thajských plovoucích tržišť a městeček, příležitostí ke kulturnímu obohacení je stále ještě mnoho nevyčerpáno.

Pozorování ptactva bylo nepřínosné, jen rackové, holubi,nějaké kachny, kormoš žádný, cosi co přelétalo vypadalo na husu. Ale ta všudepřítomná bída a chudoba, to byl šok. Snad se obyvatelé vesniček dožijí jara, najdou si práci a časem snad i bydlení jako ve vyspělých zemích. Bulharsko hadra ... obec Bulhary byla ale pěkná civilizovaná(se zákazem podomního prodeje na ceduli na vjezdu).

Všem jihomoravákům kteří vyrostli v chatrči a dovedli se vypracovat přeji vše nejlepší. Martin Maták má doufám na Mlýnech lepší chajdu (alespoň se střechou z vlnitého plechu).

Komentář ke článku (8)

Pohled pod pokličku sezóny 2013.

Tak se rok s rokem sešel a opět tu máme uzávěrku lovecké sezóny s bilancováním výsledků rekreačního rybaření.
Loni sem rybařinu celkem flákal což se odrazilo na nízkém koeficientu výtěžnosti, ovšem na druhou stranu nižší počet vycházek k vodě zvýšil koeficient efektivity lovu (laicky řečeno sem bral každou šupinu co měla míru, se tak dlouho přebírá až se přebere). ....... jasně dělám si srandu, přebírám přebírám ale tak nějak s rozumem(kapřounů sem teda mohl plácnout o pár víc než sem plácnul a mohl být metrák), plán těžby splněn v kaprech na 100 procent, v ploticích 100 procent,dravci 4ks= 130 procent standart, okouni nadstandart, plán proudník překročen o 300 procent, říční ryby ostrá parma decentně- když se nechodí k vodě tak se samy nenachytají.

 Loni se vcelku dobře projevil fenomén: Nenasadí se= nezachytá se. Svaz nám nějak zaspal a nenasypal celý léto, tož se taky jako celý léto nic moc nechytalo(my s kamarádama jsme teda jako něco nachytali, ale žádná hitparáda to nebyla). Na kačák se mi moc jezdit nechtělo se mačkat a přehazovat s dědkama z druhé strany rybníka tak sem jim násadáky nechal ať se o ně klidně pobijou(odtud sem si vzal akorát jednu štiku a čtyři kapry(dvakrát odchytaný)).

Článeček volně navazuje na minuloroční rekapitulaci složení úlovků a dává neznalým čtenářům možnost nahlédnout do mé povolenky a trochu se poučit jak se to dělá aby se něco nachytalo a vodu to zároveň moc nebolelo. Na ryby se musí chodit tam kde jsou a když tam jsou ... a taky se to musí trošku umět chytat .. a občas být i trpělivý a vytrvalý (když nejdou ráno, tak můžou jít v poledne a když nejdou ani v poledne tak můžou brát odpoledne nebo taky při soumraku .. a nebo taky až se setmí.. a když nejdou kapři tak třeba zrovna berou plotice.. no a když vidím okouny že loví rybičky tak se nebát jim tam mrsknout twistra nebo wobler. Pohrdání rybími druhy není zrovna dobrý recept na štěstí, každá rybka má něco do sebe.

Z používaných technik sem poměrně hodně zanedbával srkačku(úplně), málo času lov na splávek (kromě jarní těžby plotic a pár kapříků), hodně jsem odchytal s fídrama, docela dost ryb sem ulovil na metodfídrový krmítka(cejny kapry), takřka úplně sem se vybodnul na pelety bojlísy (kromě úspěšného experimentu s vlastním šrotovým bojlísem a jedním kaprem na halibutKrevetí peletu), velmi se mi zalíbili nekonečný zarážky(Quick cosi Korum), úplně jsem zavrhnul umělou plovoucí kukuřici a veškerý medovky a pufy sem nadrtil do krmítkovky(a doufám žádný už nekoupím, stejně jako doufám nekoupím žádný pelety ani bojlíz ani komerční krmítkovku - vyhozený prachy). Další nepoužívaná a vloni zanedbaná nástraha- pečivo, lisovaný pařený rohlík, všecko sem to valil na kukuřici (buď z partiklu vařenou, skleničkovou nebo mraženou nebo z plechovky) a na kupovaný masáky červíky. Při občasné vláčce přišel ke slovu slider(na štiky), hodně ryb na gumy-kopýtka,twistry a banja, pár na jigstreamera , woblerky, nenamočil sem rotačky a hauzrovy peříčka. Při lovu muškařením sem něco pochytal na lurky,suchou mušku(komárek),mokrou a velice málo na nymfy. Počet bezkontaktních vycházek (zero- bez záběrů a bez jediné šupiny na břehu) byl nízký 6-7krát(budu si asi značit).

Souhrn ulovených ryb:

Ze pstruhovky cca 22kg ryb(10ks kapř, nějaký plevel okounky tlouště,lipana, pár pstruhů), pěkná příroda, ryby bída s nouzí.

Z MPčka sem si odnesl :
bílá ryba: proudník 33ks 5kg, cejn 20ks 9kg,okoun 21ks/6kg,plotice 170ks/30kg,tloušť 8ks/3.9 kg,parma 1kus 1.6kg,ostrá 1kus 0,6kg= suma bělotiny 56kg.
Dravci: 2ks štika,2ks candát : 4,8kg
Kapř: 17ks/30,9kg (nejméně 15 bratelných ryb sem pustil).
Vycházek 80, bez úlovku sem od vody šel 43x, s ulovkem 37x. Kontrola RS 6x.

Průměrná známka: 2,75

Komentář ke článku (0)

Legenda o Svatém Petrovi.

Svatý Petr než byl svatořečen byl rybář. Lovil ryby do sítí pro obživu, byla to dřina a jelikož tehdy byl každý rybář masař jak poleno, tak ve vodách skoro nic neplavalo. Jednoho krásného dne šli opět na vodu lovit a lovit ale vůbec se nedařilo. Šel kolem Ježíš a z vysokého břehu vida rybáře na loďce jak lopotíc v potu tváře marně vrhají sítě napravo a přitom vlevo od nich bylo velké hejno ryb.

Volá na ně hola hola, hoďte sítě nalevo, hoďte ty sítě vlevo. Rybáři na loďce vrtí nevěřícně hlavami, kdo to kdy viděl házet sítě vlevo, když se odjakživa házely vždy vpravo. Ale po nějaké chvíli se jim to rozleželo v hlavách a hodili sítě vlevo. V tom nastal zázrak, opravdu vytáhli v síti ryby jako jim ten dobrý člověk na břehu poradil. Jinak by na ostrém slunci jistě brzo chytli úžeh. Radostí naplnili loďku šupináči a vyrazili k domovu zvěstovat zázrak a nositele štěstí vzali sebou (tož jako dobrej pozorovatel záruka úspěchu). Ježíš nechtěl zbytečně zveličovat svoje zásluhy a tak jim radši neřekl proč nachytali, aby nezkazil radost prostým lidem. Pak se to nějak zvrtlo a rybářský kroužek v čele s "Petrův zdar" tu máme dodnes.

 A poučení: při pohledu na hladinu z hladiny dochází k totálnímu odrazu světla a ryby jsou nám často skryty před zraky, což řeší polarizačky (ale ty před dvouma tisícema roků jaksi neměli). Takže když neberou ryby vpravo, zkuste nahodit rovně, nebo doleva jestli třeba nejsou zrovna tam. Ono taky záleží na úhlu pohledu jak se kdo na tu hladinu dívá a co v ní vidí.

S přáním plných sítěk Petrův zdar, Petri hail

PS. On se sice Petr jmenoval Šimon,ale to už je dneska vlastně jedno, Šimonův zdar by se moc neuchytilo. Dnešní rybáři mají sonary a tudíž žádného bystrého pozorovatele na břehu k úspěchu nepotřebují,dokud fungují baterky-motor-vlečná síť-mrazák v podpalubí. Taktéž spíš už loví rybáři rybáře na "Mazanou škebli, a Vypaseného šneka" a našeptávají "Dej tam kuličku, jinak nic nechytíš".

Průměrná známka: 2,50

Komentář ke článku (0)

Anketa:Svatý Petr patron rybářů:
A) nosí štestí 100%
B) nosí smůlu 0%
C) nosí kapry z lesa do rybníka 0%
Hlasovalo 6 čtenářů.

Blízké setkání s červeným seznamem ohrožených druhů ryb.

šestadvacátého října toho roku sem si zašel zachytat na fídříka k řece, v očekávání tučného proudíka nebo statné ostroretky a s nadějí na kapříka násadáka. Člověk by řekl, takový hezký den, třeba by něco mohlo zabrat.

Po výběru místa, namíchání krmení a rozbalení fidlátek jsem do řeky nalupal několik koulí žrádla, zaklipoval oba fídry. Jeden byl určený na rybu domácí se samosekem a třemi zrnky plechovkové kukuřice pod háčkem. druhý jsem zvolil klasický fídrosamosek na průběžku, malý ostrý háček a červíky na něm.

Netrvalo dlouho a první proudník se přihlásil na břehu. Rybolov trošičku znepříjemňovalo plovoucí listí po hladině, přece jenom už vypadá že je podzim a zima vystrčila také růžky. Časteji jsem přehazoval a druhého prutu si raději nevšímal, kapr by se jistě ohlásil lomcovákem. Po šestém proudníkovi v síťce se toho již moc nedělo a se soumrakem bylo na čase začít přemýšlet o odchodu. Červíky na háčku jsem vylepšil kouskem rohlíku. Když vtom se to stalo:

Při přehazování udice se na konci vlasce něco zatřepalo a dle tahu to byl slušný kousek. Podběrák byl nachystán a připraven na očekávaného kapříka. Odpor ryby byl takový velice pasivní, občas šplouchanec na hladině a u břehu ve světle čelovky vykoukla obrovská plotice - Jelec Jesen a pořádný.

Kdysi jsem chytl malého kolem třiceti centimetrů, tohle byl druhý. Měření vážení ukázalo solidních 49centimetrů a hmotnost přes 1,5kilogramu. Fotečku na památku, neb není fotka=není ryba. Mníka se třeba taky někdy podaří chytnout- toho jsem lapnul jen v miniaturní velikosti, ale agregátem jich lze nalovit docela dost. Třeba se poštěstí i ten mník, ve vodě jsou.

Průměrná známka: 1,67